Son Dakika Haber

Yunanistan, Bosna Hersek'ten 'Çirkin Pankart' İçin Özür Diledi

2018 Dünya Kupası Avrupa Elemelerindeki Yunanistan – Bosna Hersek maçında Yunanlı taraftarların açtığı soykırım göndermeli çirkin pankartın yankıları büyüyor. Hem Bosna Hersekli taraftar ve futbolcuların hem de dünya kamuoyunun büyük tepkisini çeken pankart için Yunanistan'dan resmi özür geldi. Yunanistan Futbol Federasyonu, Atina'da bazı taraftarların tribünde açtığı 'Bıçak, tel, Srebrenitsa' yazılı pankart için Bosna Hersek halkından özür diledi. Federasyonun yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu pankart kınanırken bunun kabul edilemez ırkçı bir içeriğe sahip olduğu ifade edildi. Yunanistan Futbol Federasyonu yetkilileri, kendilerini özür dilemek zorunluluğunda hissettiklerini bildirdi. Açıklamada, çirkin pankartın sporun ruhuna ve Yunan misafirperverliğine de hakaret niteliği taşıdığını dile getirildi. Öte yandan Bosna Hersek Futbol Federasyonu yetkilileri de söz konusu pankart için FIFA başvurarak Yunanistan'ın cezalandırılması talebinde bulunmuştu. FIFA yöneticilerinin de söz konusu başvuruyu görüşmek üzere bir toplantı yaptığı öğrenildi. Toplantıda ne tür bir karar alındığı ve sürecin nasıl devam edeceği henüz açıklanmadı.Ancak FIFA yönetimi bu tür ırkçı ve nefret söylemi içeren taşkınlar karşısında çok sert yaptırım kararları alıyor.

Holiganlar Bosna-Hersek Milli Marşını Islıkladı, Provokasyona Doymadı

Yunanistan milli futbol takımı ile Bosna Hersek milli takımları 2018 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri H Grubu 4. hafta maçında karşı karşıya gelmişti. Yunanistan, son dakikaya kadar Bosna Hersek'in 1-0 önde olduğu maçı uzatma dakikalarında Georgios Tzavellas'ın attığı golle berabere tamamlamıştı. Yunanlı taraftarlar maçın başında Bosna Hersek milli marşını ıslıklamıştı. Yunanlı holiganlar karşılaşmanın ikinci yarısında da Boşnak futbolcuları provoke etmek için 1995 yılında Srebrenitsa'da yaşanan soykırımla ilgili Sırpların kullandığı  'Bıçak, tel, Srebrenitsa' (Noz, zica, Srebrenica) yazılı bir pankart açmıştı.

Boşnak katliamının sembolü Srebrenica

Yugoslavya'nın dağılmasının ardından Sırp gruplar Boşnaklara yönelik soykırıma başlamıştı. Avrupa'nın göbeğinde tüm dünyanın gözü önünde kadın - çocuk, yaşlı - genç demeden Boşnaklar katliama uğramıştı. 1995 senesinde ülkenin doğusundaki Srebrenica kasabasını basan Sırp çeteleri, sekiz bine yakın müslüman Bosna Hersekli'yi öldürerek açtıkları toplu mezarlara gömmüştü.

 

Feraye Kılınç (feraye@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com haber içerikleri editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.