Son Dakika Haber

Yaşar Aşcıoğlu'na 42 Ay Ceza!

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Futbol Federasyonu üyesi olan Yaşar Aşçıoğlu, sportmenliğe aykırı bir şekilde olan sosyal medya hesabından bazı yazılar paylaşmıştı. Yazılarında Fenerbahçe Kulüp Başkanı Aziz Yıldırım'ı hedef almış ve sportmence olmayan sözleri sebebi ile, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na sevk edilmişti.

Disiplin kuruluna sevk edildikten sonra görevini bitiren Yaşar Aşçıoğlu, sevk edildiği zamanlarda da basın mensuplarına aykırı açıklamalarda bulunmuştu. Aşçıoğlu yaptığı konuşmada Aziz Yıldırım’ı sahip olduğu makamın gereği olarak birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyulduğu bir dönem içerisinde, bölücülük ve ortam karıştırmak yerine bütünlük ve birlik sağlayıcı olmaya davet ettiğini ve sonucunda da susmasını önerdiğini açıkça bildirmişti. Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu tarafından Aşçıoğlu’nun bu açıklamalarına gelen ceza gecikmedi.

İki Ayrı İhlalden Toplamda 42 Ay Ceza

Türkiye Futbol Federasyonu yöneticilerinden biri olan Yaşar Aşçıoğlu, kurula sevk edildikten sonra ilk cezasını "60 günlük hak mahrumiyeti" olarak almıştı. Bu sebep ile görevinden ayrılan Aşçıoğlu, yine yaptığı açıklamalar ile dikkatleri üzerine çekmişti.  Ve yargılanmakta olduğu cezanın dünyada hiçbir futbol federasyonu tarafından benzerinin olmadığına dikkat çekti. Yürütülmekte olan ceza yönteminin hukukun üstünlüğü değil, üstünlerin oluşturmuş olduğu hukuk ile örtüştüğünü de sözleri ve kızgınlığı ile gündeme gelmişti.

Fenerbahçe Kulüp Başkanı Aziz Yıldırım'a bulunduğu sportmenliğe aykırı olan sözleri sonrasında, Fenerbahçe taraftarları tarafından oldukça yargılanan ve Fenerbahçe taraftarlarını üzen Aşçıoğlu'na taraftarlardan çok sert tepkiler geldi. Bu tepkiler arasında "Fenerbahçe düşmanlığını bırakın. İyi bir takım olduğumuz için kıskanmanız doğaldır ama bunu kendi içinizde yaşayın." gibi ifadeler bulundu.

Aşçıoğlu'na, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu tarafından verilen cezalar ise şu şekilde açıklandı;

  • FENERBAHÇE A.Ş. Ziraat Türkiye Kupası müsabakasında, taraftarlarınca ideolojik propaganda yapılması nedeniyle FDT’nin 42/2. Maddesi uyarınca 40.000. TL PARA CEZASI 
  • Sosyal medya üzerinden sportmenliğe aykırı tutum ve paylaşımlar sebebiyle 18 AY HAK MAHRUMİYETİ CEZASI
  • Basın mensuplarının sorularına sportmenliğe aykırı açıklamalarda bulunması sebebiyle 24 AY HAK MAHRUMİYETİ CEZASI

cezası verildi. Toplamda 42 ay hak mahrumiyeti cezası verilen Aşçıoğlu'na iki ayrı ihlal sebebiyle verilen cezalara, Aşçıoğlu'nun ne tepki vereceği ise merak konusu olmaya devam ediyor.

Feraye Kılınç (feraye@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com haber içerikleri editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.