Son Dakika Haber

VAR: Videolu Hakem Sistemi’nin yararlı olacağından eminim

TRT Spor maç sonrası yayınlanan Stadyum programında Merkez Hakem Kurulu Başkanı Yusuf Namoğlu, Ersin Düzen’in kendisine yönelttiği soruları yanıtladı.

Yeni gelen video hakem sistemi ile ilgili ve hakem notları ile ilgi açıklamalarda bulundu Yusuf Namoğlu

Ülkemizde hakemlere karşı aşırı yoğunlukta bir baskıcı tavırların ve hakemlerimizin üzerine çok gidildiğinden bahsederek özellikle hakemlerini rahat bırakılmadığını vurgulayan Başkan Avrupa’da oynanan Barselona – Atletico Madrid maçını örnek vererek Griezmann’ın net golünün verilmeyişini söyleyerek bu yanlış karar sayesinde Atletico Madridin elendiğini önemle vurguladı. Bu tarz olaylar bu maç sonunda da yaşansa idi farklı olurdu ama bizim ülkemizde anlayış yok diyerek, ufak tefek hatalar olabilir insanoğlu illaki hata yapar. Hakemlerimize biraz daha anlayışlı olalım çağrısı yaptı.

Hakem gözlemciliği ile alakalı olarak ise Namoğlu şunlarda bahsediyor. Birkaç kişi ile yapılan gözlemcilik sistemini uygulayabileceklerini, İngiliz ve UEFA sisteminin harmanlandığı bir düzen oluşturulması gerektiğini söyledi. Hakemin lehine olan gri pozisyonları ve gözlemcilerin fikirleri alındıktan sonra değerlendirilmesi gerekiyor diye söyledi.

Başkan Namoğlu hakemlerimizin sözleşmelerinin olduğunu ve tazminat almadıklarını belirterek, sadece sözleşmelerinin sürdüğü süreçte maaş aldıklarını ifade etti.

Ayrıca VAR yani Videolu Hakem Sistemi ile ilgili olarak çarpıcı ve akılda kalıcı sözlerde bulundu ve şöyle ifade etti.

Videolu Hakem Sisteminin kesinlikle ülkemiz futboluna yararlı olacağına ve bir çok gol, penaltı ve ihraç kararında etkili olacağını biliyorum. Bizim Türkiye’miz Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biridir ve yurtdışında birçok ülke bu Videolu Hakem Sistemine (VAR) geçmiştir. Türkiye’mizin bu ülkelerden eksiği yok hatta daha kaliteli futbol daha temiz spor için bu sistemi sonuna kadar destekliyoruz. Cümlelerinden sonra eminiz ki Merkez Hakem Kurulu Başkanı Yusuf Namoğlu na destekler bitmeyecektir.

 

Feraye Kılınç (feraye@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com haber içerikleri editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.