Son Dakika Haber

Türkiye Futbol Federasyonu Yeni Sezonun Adını Belirledi

TFF (Türkiye Futbol Federasyonu) Yönetim Kurulu tarafından yeni futbol sezonunun ismi belirlendi. TFF bugün Riva’da bir toplantı yaparak Spor Toto Süper Lig’e bu sezon Lefter Küçükandonyadis sezonu isminin verilmesini uygun buldu.

TFF Yönetim Kurulu tarafından bugün Riva’da yapılan toplantıda Spor Toto Süper Lig’in 2018-2019 sezonunun ismi verildi. Sezon Lefter Küçükandonyadis sezonu olarak isimlendirildi.

Konuya ilişkin TFF’nin yaptığı açıklama şu şekilde:

“TFF Yönetim Kurulu tarafından bugün Riva’da gerçekleştirilen toplantıyla Spor Toto Süper Lig’in bu sezonki ismi belirlenmiştir. 2018-2019 Spor Toto Süper Lig sezonu Lefter Küçükandonyadis sezonu ismiyle anılacaktır.

Oyuncu Fenerbahçe’nin ve A Milli Takımın efsanevi isimleri arasında gösterilmektedir. Lefter Küçükandonyadis döneminde futbolun Ordinaryüsü kabul edilmiştir. Türk futboluna yapmış olduğu unutulmaz katkılar, oyuncunun tüm sporseverlerin sevgi ve saygısını kazanmasını sağlamıştır.

Spor Toto Süper Lig’de geçtiğimiz sezonlar Hasan Doğan, Süleyman Seba, İlhan Cavcav ve Turgay Şeren gibi futboldaki unutulmaz isimlere adanmıştır. Bu sezon da Süper Lig Lefter Küçükandonyadis sezonu olarak oynanacaktır.”

Lefter Küçükandonyadis Kimdir?

25 Aralık 1925 tarihinde İstanbul Büyükada’da dünyaya gelen Lefter Küçükandonyadis, iki sene kadar Taksimspor forması giymesinin ardından 1947 senesinde Fenerbahçe’ye transfer olmuştur. 1951 ile 1952 sezonunda İtalya’ya giden Küçükandonyadis bu sezonda Fiorentina forması giymiş, 1952-1953 sezonunda ise Fransa’nın Nice takımında görev yapmıştır. 1964 yılına dek Fenerbahçe forması giyen Küçükandonyadis, çıktığı 615 maçta 423 gol kaydetmiştir. İstanbul Ligi gol krallığına 1953-1954 sezonunda ulaşmıştır.

Bir futbol ustası olmasından ötürü “Ordinaryüs” lakabı takılan Lefter Küçükandonyadis, kariyeri sırasında 832 gole imza atarak büyük bir rekoru kırmış ve bu üstün performansı sebebiyle “Ver Lefter’e, yazsın deftere” sloganı onu için geliştirilmiştir. Türk Futbol tarihinin unutulmaz isimleri arasında yer alan Küçükandonyadis, TFF tarafından 50. Milli maçına çıkması sebebiyle “Altın Şeref Madalyası” ile ödüllendirilmiştir. Bu ödülü alan ilk futbolcu olarak tarihe geçen Lefter Küçükandonyadis, 46 defa A, 1 defa B, 3 defa da 21 yaş altı olmak kaydıyla 50 defa milli formayı giymiştir. A Milli Takım’da 21 golle uzun bir süre gol krallığını elinde tutmuştur. 9 defa Milli Takım kaptanlığı yapmıştır. 1954 yılında FIFA Dünya Kupası’nda oynayan efsanevi isim, bu turnuvada 2 de gol kaydetmiştir.

Küçükandonyadis, 1964 yılında Fenerbahçe formasıyla jübile yapmıştır. Ardından Yunanistan’ın AEK Egaleo takımı ve Güney Afrika’da bulunan Johannesburg takımlarında antrenörlük görevi yürütmüştür. Sonrasında ise Mersin İdman Yurdu, Samsunspor, Orduspor, Boluspor gibi takımlarda teknik direktör olarak çalışmıştır. Kadıköy Kuşdili Parkı’na Mayıs 2009 tarihinde heykeli dikilen Küçükandonyadis, uzun seneler süresince futbol yazarlığı görevinde de bulunmuştur. Efsanevi futbolcu 13 Ocak 2012 tarihinde hakkın rahmetine kavuşmuştur. TFF tarafından 2018-2019 yılı Süper Lig’e ismi verilmiştir.

 

Kıvanç Kurgulu (kivanc@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com "Diğer Sporlar" alanında içerik editörü. Hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.