Son Dakika Haber

Süper Lig Takımının Borcu Dudak Uçuklatıyor

İstikbal Mobilya Kayserispor, borcuyla adeta dudakları uçuklattı. Takımın basın sözcüsü Mustafa Tokgöz, Kayserispor’un 2020 yılı mayısına kadar yapılacak olan ödemelerde dahil olmak üzere toplam borcunun 331 milyon lira olduğunu duyurdu.

Kayserispor basın sözcüsü Mustafa Tokgöz, olağanüstü kongre öncesi kulüp tesislerinde basın toplantısı gerçekleştirdi.

Şeffaf yönetim anlayışının gereği kongreden önce borçlarını açıklamak istediklerini ifade eden Tokgöz, ‘Muhasebeciler yaklaşık olarak 10 günden beri kulüp bilgisayarından hesap kayıtlarını inceledi. Buna göre, Kayserispor kulübümüzün 31 Kasım 2019 tarihi itibarıyla toplam borç rakamı 260 milyon 500 bin TL’dir. Bu tutara 31 Mayıs 2020 tarihine kadar gerçekleştirilecek olan ödemeler dahil değildir. Futbolcular, teknik heyet ve diğer borç tutarlarıyla birlikte Mayıs 2020 sonunda kulübün toplam borcu 331 milyon liradır. Bu tutarın içerisinde 2023 yılının ağustos ayına kadar ödenmesi gerekli olan 85 milyonluk banka borcu da yer almaktadır.’ dedi.

Kulübün gelirleri hakkında da bilgi veren Tokgöz, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Kayserispor sezon sonuna dek TFF’den 23 milyon 100 bin lira, stadyum ve reklamlardan tahmini 1 milyon 40 bin lira ve Spor Toto’dan 2 milyon 275 bin lira gelir elde edecektir. Sezon sonuna dek toplam gelir 26 milyon 415 bin lira tutarındadır. Takımın ligde kalması halinde ise 25 milyon lira performans ile stadyum gelirleri dahil olmak kaydıyla toplamda 51 milyon liralık ek gelir elde etmesi söz konusudur. Bu çıkarılan gelir gider tablosunun genel kurulda ibraz edilip edilmemesi hususu yönetimin değil, genel kurulun problemidir. Mali bilançoların genel kurulda delegelerin oyuyla ibraz edilmesi hallerinde dahi, mali denetimlere açık olması gerekmektedir. Bu denetimlerin minimum süresi ise 2 ila 3 ay arasında olmalıdır.’

Lütfen, Kayserispor’un Menfaatleri İçin Sessiz Kalın

Mustafa Tokgöz, kongreden önce birçok kişinin kulübe dair yorumlar yaptığını ve bu durumu doğru bulmadığını aktardı.

‘Takımımızla herhangi bir bağı olmayan kişiler, üstlerine vazife olmayan insanlar çıkıp açıklama yapıyor. Bu maalesef son derece gereksiz.’ Şeklinde konuşan Tokgöz, ‘Bu ve benzeri davranışlar hem o kişilerin hem de kulübümüzün zararınadır. Bunun kimseye bir faydası yok. Biz gayet şeffaf bir yönetim modeliyle kulübü idare etmek için uğraşıyoruz. İsteyenler genel kurulda aday olabilirler. Yardım yok, ekonomik destek yok, başkan olmaya gelindiğinde de ise aday olunmuyor. Hiçbirşey yok. Bir de ne diyorlar, Kayserispor’un menfaati için konuşuyorum. Lütfen Kayserispor’un menfaati için sessiz kalın’ değerlendirmesini yaptı.

Tokgöz aynı zamanda oyuncu Atila Turan’ın sözleşme feshinin karşılıklı olduğunu ifade etti.

Feraye Kılınç (feraye@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com haber içerikleri editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.