Son Dakika Haber

  Süper Lig Naklen Yayın İhalesi'ne Çinli Firma Talip

Türkiye Süper Ligi'ndeki maçların canlı yayın ihalesi için geri sayım başladı. İhaleye bir haftadan az bir süre kalırken, sürpriz talipler ortaya çıktı. Mevcut yayıncı kuruluş Digitürk'ün yanı sıra D-Smart, Türk Telekom (ihaleye Tivibu markasıyla giriyor), Vodafone ve Turkcell'in yanı sıra Çin merkezli bir holdingin de teklif vereceği öğrenildi. Habertürk gazetesinde çıkan bir habere göre ihaleye girecek şirketin ismi Infornt Sports & Media AG. 15 ülkede faaliyet gösteren şirket 170 ayrı yayın hakkını elinde bulunduruyor. Merkezi İsviçre'de bulunan firma geçen yıl yaklaşık 40 milyar dolar cirolu Çinli Dalian Wanda isimli bir holding tarafından satın alınmış. Infront'un CEO'su ise eski FIFA başkanlarından Sepp Blatter'in yeğeni Philippe Blatter. Infornt Sports & Media AG'nin Türkiye direktörlüğü görevini ise Fenerbahçe'nin yöneticilerinden Mahmut Uslu'nun yeğeni  Ender Uslu yürütüyor.

Digitürk Yeni Patronuyla İhaleye Asılacak
Mevcut yayıncı kuruluş Digitürk ise Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından geçtiğimiz aylarda Katar merkezli beIN Sports isimli medya şirketine satılmıştı. Katarlı firmanın yöneticilerinin yeni yayın ihalesinin de mutlaka alınması için bastırdığı ve bu amaçla kesenin ağzını açıkları öğrenildi. Hem Çinli firmanın hem de Katarlıların ilgisi sonucu Türkiye Süper Ligi naklen yayın ihalesinin kıran kırana geçmesi bekleniyor. Türkiye Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ, ihalede 650 milyon dolar seviyelerini beklediklerini açıklamıştı. Katar ve Çin rekabetiyle bu rakamın bile üzerine çıkılabileceği belirtiliyor. Katar merkezli beIN, başta Fransa olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde de faaliyet gösteriyor ve buralarda naklen yayın hizmeti veriyor.

İhalede Fiyatın Yükselmesi Kulüpleri Sevindirecek, Taraftarı Üzecek
Süper Lig kulüplerinin gelirlerinin yaklaşık yüzde 45'i naklen yayınlardan geliyor. Anadolu kulüplerinde bu oran yüzde 70'leri buluyor. Bu sebeple ihalede fiyat ne kadar yükselirse kulüplerin kasasına girecek para da artacak. Ancak yüksek fiyat, tüketicileri üzecek. Futbolseverler, maçları naklen izlemek için daha fazla bedel ödemek zorunda kalacak. Öte yandan bundan önceki ihale 4 yıl süreli yapılmıştı. Yeni ihalenin ise önümüzdeki 5 sezonu kapsayacağı açıklandı.

 

Bülent Bolcu (bulent@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com Gece haber içerikleri editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.