Son Dakika Haber

Süper Lig Maçları 5 Yıl Daha Digiturk'te

Merakla beklenen futbol maçları naklen yayın ihalesi tamamlandı. İhaleyi yıllık 500 milyon dolar artı KDV teklifiyle dijital yayın platformu Digiturk kazandı. Süper Lig ve Birinci Lig maçlarının yayın haklarını uzun süredir elinde bulunduran Digiturk önümüzdeki 5 yıl boyunca daha yayıncı kuruluş olacak. Yayıncı kuruluş 5 yıl boyunca yaklaşık 3 milyar dolar ödeme yapacak. Türkiye Kulüpler Birliği ihalede yıllık yaklaşık 650 milyon dolarlık bir rakama ulaşılmasını bekliyordu. İhale beklentinin altında kaldı.

Yayın ihalesi, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) İstanbul Riva'da bulunan Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde gerçekleştirildi. Digiturk, ihalede D paketini alarak, Süper Lig ile Birinci Lig'in yurt içi yayınlarıyla birlikte, yurt dışı satışı, radyo, özet, bant ve mobil haklarının da tek sahibi oldu. İhale toplantısında, Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ile başkan vekilleri Servet Yardımcı ve Hüsnü Güreli ile yönetim kurulu üyesi Cengiz Zülfikaroğlu, Türkiye Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ ve Futbol Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim hazır bulundu.

İhaleye İki Şirket Teklif Verdi
Naklen yayın ihalesine ilgi beklentinin altında kaldı. İhaleye sadece Digiturk ve Turcell teklif verdi. Çin sermayeli uluslar arası bir yayıncılık şirketiyle telekomünikasyon firmaları Vodafone, D-Smart ve TTNET ihale öncesinde katılım için şartname almıştı. Ancak bu şirketler teklif vermekten vaz geçti. Sadece Digiturk ve Turkcell Superonline teklif sundu. Turkcell Superonline'nin teklifinin ise mobil yayın  haklarını içeren C paketine yönelik olduğu öğrenildi.

Tüm Yayın Paketleri Digitürk'ün Oldu
Naklen yayın ihalesi 4 farklı paket halinde yapıldı. A paketi Süper Lig maçlarının tamamının canlı yayınlanması ve bunların uluslararası kuruluşlara pazarlamasını içeriyor. B paketinde 1. Lig’in yayın ve isim hakları ile Süper Lig’deki 9 maçın geniş özetini kapsıyor. C paketinin içeriğinde söz konusu tümmaçların görüntülerinin cep telefonu ve internet gibi mobil ortamda yayın hakları bulunuyor. D paketi ise A, B ve C paketlerindeki tüm yayın haklarının bileşimini oluşturuyor. Digiturk, D paketini alarak tüm yayın haklarının sahibi oldu.

Digiturk: Abone Sayımızı Daha Da Artıracağız
Digiturk'e, iş adamı Mehmet Emin Karmehmet'in Çukurova Grubu'ndak borçları sebebiyle el konulmuştu. Şirket TMSF tarafından ihalesiz şekilde Katar merkezli BeIN Sports isimli kuruluşa satılmıştı. Digiturk CEO'su Yousef Al-Obaidly, maçların naklen yayın ihalesinin ardından katıldığı bir televizon programında aldıkları D paketinin kendileri için kilit bir önemli olduğunu söyldi. Katarlı CEO, önümüzdeki süreçte abone sayılarını artırmak için çalışacaklarını aktardı.

Bülent Bolcu (bulent@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com Gece haber içerikleri editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.