Son Dakika Haber

Sualtı Ragbisi Genç Milli Takımına Avrupa Şampiyonası'nda Altın Madalya

Dünyanın en zor sporlarından bir olan sualtı ragbisinde ilk kez katıldığımız Avrupa Şampiyonası’nda milli takımımız güçlü rakiplerini gol yağmuruyla birer birer eleyerek Avrupa Şampiyonu oldu.

Norveç’in Sandefjord kentinde 11-13 Kasım 2016 tarihleri arasında düzenlenen Dünya Sualtı Aktiviteleri Federasyonu (CMAS) Açık Avrupa ve Avrupa Gençler Sualtı Şampiyonası’na ilk kez katılan, Prof. Dr. Prof. Dr. Levent Cavaş’ın kafile başkanlığı ve Tarkan Laleli’nin antrenörlüğündeki Sualtı Ragbisi Erkek Genç Milli Takımımız, tarihi bir başarıyı yakalayarak ilk kez Avrupa Şampiyonu oldu.

13 sporcudan oluşan Genç Milli Takım’ımız, şampiyona maçlarında sürpriz bir çıkışla, favori gösterilen takımları net skorlarla geçerek gücünü, altın madalya ile taçlandırdı. Almanya’yı 3-0, Finlandiya’yı 10-0 ve Danimarka’yı 22-0’la geçen Genç Milli Takımı’mız, bu sonuçlarla grup maçlarından rakiplerini adeta gol yağmuruna tutarak ve hiç gol yemeden çıkmayı başardı.

Fırat Kavak’ın altın golü ile gelen şampiyonluk

Şampiyona’nın sürpriz ekibi olan Türkiye, yarı finalde karşılaştığı ev sahibi Norveç’i 10-1’lik net bir skorla geçerek  grup maçlarında 3-0 yendiği Almanya ile finalde eşleşti. Heyecanın zirvede olduğu final maçının 30 dakikalık normal süresi 1-1’lik skorla sonuçlanınca, şampiyonluk maçında altın gol uzatmasına gidildi. Uzatmalarda altın gol, Milli Takım’ımızın başarılı oyuncularından Fırat Kavak’tan geldi. Bu sonuçla grup maçlarında yendiği Almanya’yı finalde de 2-1 yenen Erkek Genç Milli Takımı’mız sualtı ragbisinde ilk Avrupa Şampiyonluğu’nu kazanarak tarihe geçti.

Sualtı hokeyinde bu yıl kazanılan Dünya İkinciliğinin ardından gelen CMAS Açık Avrupa ve Avrupa Gençler Sualtı Ragbisi Şampiyonluğu ile federasyon tarihinde bir ilk daha gerçekleşmesinin  ülke olarak mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını ifade eden Türkiye Sualtı Sporları Fedarasyonu Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, “Bu şampiyonada milli takımımızdan başarı bekliyorduk ve şampiyon olduk. Kafile başkanımızı, antrenörümüzü ve milli takımımızın her bir sporcusunu ayrı ayrı tebrik ediyorum. Tarihi bir ilke, tarihi bir başarıya imza attılar. Bayrağımızı madalya kürsüsünün en üst basamağında dalgalandırarak sualtı topluluğumuza ve ülkemize büyük bir sevinç yaşattılar. Son 1 yılda sualtı branşlarında elde ettiğimiz başarılar, Türk sualtı sporlarını dünya çapında bir marka haline getirdi” değerlendirmelerinde bulundu.

Kıvanç Kurgulu (kivanc@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com "Diğer Sporlar" alanında içerik editörü. Hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.