Son Dakika Haber

Skrtel ve Neustadter Sezon Sonu Gidiyor!

Fenerbahçe yönetimi oyuncu gençleştirme ve maaş skalasının aşağı indirilmesi çalışmaları kapsamında sezon sonu sözleşmeleri bitecek olan Skrtel ve Neustadter ile yolları ayırmaya karar verdi. Yıllık 4 milyon Euro maaş alan Slovak oyuncu Sktrel’in Arap ülkeleri ya da Çin’e transfer olacağı, Rus oyuncu Neustadter’in ise Almanya’ya dönmeyi planladığı gelen haberler arasında.

Fenerbahçe takımında son yıllarda transfer edilmiş olan yabancı oyuncular arasında en istikrarlı olanların başında Roman Neustadter ve Martin Skrtel geliyor. Savunmanın merkezi konumunda olan ikili saha içinde ve dışında da çok iyi anlaşmaları sebebiyle güçlü bir uyum yakalamış durumda.

Takımın en başarılı olduğu dönemde de en başarısız olduğu süreçte de hiçbir teknik direktör bu ikiliyi bozmak istemedi. Takımın en istikrarlı isimleri olarak görülen bu iki oyuncunun sezon sonu takımdan ayrılması bekleniyor.

Bunun en başta gelen sebepleri arasında sözleşmelerinin sona ermesi, yönetimin takımı gençleştirmek istemesi ve maaş skalalarında indirim planlaması gibi unsurlar yer alıyor. Takımda Soldado’dan sonra en çok kazanan isim Skrtel. Maç başı ücret ve bonuslarla birlikte oyuncunun yıllık ücreti 4 milyon Euro’ya ulaşıyor.

34 yaşında olan Slovak oyuncunun artık kariyerindeki son kontratı yapması bekleniyor. Dolayısıyla kendisine en iyi ücreti sağlayacak olan takıma gitmenin planlarını kuruyor. Mevcut şartlarda Skrtel’in güncel maaşının sarı lacivertli takım tarafından ödenmesi mümkün görünmüyor. Bu sebeple tecrübeli oyuncunun sezon sonunda Arap ülkeleri ya da Çin’e transfer olması bekleniyor.

Roman Neustadter, sezon sonunda sözleşmesi bitecek olan diğer bir oyuncu. Neustadter’in sezon sonunda Almanya’ya dönmeyi planladığı konuşuluyor. Rus Milli Takımı’nın vazgeçilmez oyuncuları arasında yer alan 30 yaşındaki oyuncu uzun bir süre Bundesliga'da top koşturdu. Neustadter’in sözleşmesinin sona eriyor olması olası transferini daha kolay hale getiriyor.

Deneyimli oyuncunun Almanya’ya dönmeyip Fenerbahçe’de kalmak istemesi halinde maaş skalasıyla ilgili sorun yaşanacak. Yönetimin yaş ve ücret için belirlediği skala, Rus oyuncunun mali açıdan beklentilerini karşılamaktan çok uzak. 3 sezon önce Schalke’den ayrılan Neustadter’ın bonservisi elinde olduğu için Fenerbahçe’yle yüksek bir maaşa anlaşmıştı.

Sedat Tuna (tunasedat@netspporhaber.com)