Son Dakika Haber

QUARESMA: BEŞİKTAŞ BU DEĞİL

 

Beşiktaş – Befica maçını 3-0’dan 3-3’e getiren Kara Kartal’ların baş mimarı elbette Quaresma. Peki Portekizli yıldız devre arasında neler söyledi de takımına özgüven getirdi? Futbolcuları nasıl ateşlendirdi? Karşılaşmanın devre arasında neler yaşandı. Taraftar ilk yarı hangi takımı alkışladı? Tarihi geri dönüş nasıl nasıl başladı? Beşiktaş – Benfica karşılaşmasının yankıları hala sürmekte..

Quaresma Hiç Böyle Bağırmamıştı.

Beşiktaş – Benfica maçının ilk yarısında siyah beyazlı ekip adeta karşı tarafın oyununu izledi. Rakip takımın ataklarına direndi fakat bu direniş yeterli olmadı. İlk yarda 3 gol yiyerek devre arasını bu şekilde kapattılar. Soyunma odasına sessiz sedasız giden futbolcuların çıtı çıkmadığı, herkesin sustuğu zaman diliminde sessizliği bozan Quaresma oldu. Takımı ateşleyen, onlara özgüvenini getiren Quaresma oldu. Önce Quaresma “Beşiktaş bu değil”diyerek bağırmaya başladı. Herkesin ona kulak astığını görünce etkili sözlerine devam etti. “Arkadaşlar kendinize gelin artık! Burada bu işi bitirebiliriz. Kimsenin ne yaptığı belli değil. Organize olamıyoruz. Çok kötü oyunuyoruz. Hiç paslaşmıyoruz. Adete adamların futbolunu izliyoruz. Yapmayın, Beşiktaşlılık duruşu değil, çıkalım Beşiktaş gibi oynayalım. Bu ma.ı alalım. Sahadan başı dik, onurlu bir şekilde ayrılalım.” Gibi ifadeler bulundu. Ayrıca Portekiz milli takım forması giyen yıldız futbolcu Portekiz temsilcisi ile oynadıkları maçın apayrı bir önemi vardı. İlk yrıdaki oynadıkları futbol kendisini hiç sindirmedi. İstediği pasları da bir türlü alamayan Quaresma pek etkili olamamıştı. İlk yarıda takımını toparlayamayann Quaresma maçın kötü sonuçlanmasına çare olamamıştı. İlk yarıda etkili konuşması elbette maça da fazlasıyla yansıdı. Ayrıca devre arası Şenol Güneş’in Quaresma’ya taktiksel açıdan bir şeyler söylediği, onu yönlendirdiği belirtiliyor. Muhteşem bir geri dönüşe imza atan Beşiktaş maçı 3-3’e getirdi. Belki 5 dakika daha uzasa maç maçı kazanabilirlerdi.

Taraftar Kimi Alkışladı? Taraftardan Bir İlk..

Maçın ilk yarısı hiçbir varlık gösteremeyen Beşiktaş’lı futbocular devre arasına hüsranla girdi. Soyunma odasın giderken siyah beyazlı futbolcuların çıtı çıkmazken taraftar elbette susmadı. Yalnız dikkat çeken bir şey vardı. Maçın ilk dakikalarında yaptığı sessiz tezahürat ile  dünya futbol tarihine geçen Kara Kartal’lı taraftarlar ‘Irkçılık ile mücadele ve Kara Kartal’ gibi sloganlar atarak işitme engellilerin için duyarlılık göstermiş oldular. Mücadele sonuna kadar da takımlarını yalnız bırakmayan taraftar devre arasına giderken alınan kötü sonuca rağmen takımalarını alkışlayarak onlara moral vermeye çalıştı. 3. Golden sonra Vodafone Arena adeta yıkıldı. Benficalı futbolcuları rakiplerini tebrik ederken böyle bir taraftar görmediklerine de değindiler.

Ceyhun Uz (ceyhun@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com Gece haber içerikleri editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.