Son Dakika Haber

MİLLİ TAKIMIMIZ’DAN RİO’DA ALTIN MADALYA

Goalball Kadın Milli Takımımız, 2016 Rio Paralimpik Oyunların’da finalde Çin’i 4-1 yenerek altın madalyayı hak ettiler.

Brezilya’nın Rio de Janerio şehrinde ki Future Arena’da yapılan karşılaşmalarda final mücadelesinde Türkiye Goalball Kadın Milli Takımı finale kadar gelip, finalde Çin’i 4-1 mağlup ederek altın madalyayı boyunlarına taktılar. Türkiye, bu başarısıyla birlikte Paralimpik Oyunları’nda ki üçüncü madalyasını da kazanmış oldu.

 

Peki Goalball Nedir?

Goalball karşılıklı üçer kişilik iki takım ve ses çıkaran zilli top ile oynanan zevkli ve heyecanlı bir görme engelli spor branşıdır. Bir spor branşı olan goalball  aynı anda bir turnuva oyunudur.

Oyun, tamamen sese karşı duyarlılık gösterilerek oynanmaktadır. Sporcular goalball topunun içinde bulunan çıngırak seslerini ilerleyerek oynar. Bu oyuncular, sadece akustik sesleri duyduklarında savunma yapabiliyorlar.

Goalball sadece görme engelli bayan veya erkek sporcular tarafından oynanır. Mücadelede ki  her takımın sahada üç oyuncusu var ve amaç topu karşı tarafın kalesine atmaktır. Maçlar toplam da  20dk. sürüyor ve 10’ar dakikalık 2 eşit yarıdan oluşuyor. Goalball’u görme engeli olmayan sporcularca oynanan diğer toplu takım oyunlarından ayıran üç özellik vardır.

İlk olarak, içindeki ziller nedeniyle hareket halindeyken çıngırak gibi ses çıkaran bir topla oynanır ve böylece topun pozisyonu ve yeri sesi dinleme yoluyla hissedilebilir.

ikinci olarak ta, tüm oyuncular gözlerine siyah maskeler takarlar ve böylece tümünün eşit koşullara sahip olması sağlanarak, hiç görmeyen ya da çok az görenlerin dezavantajları ortadan kaldırılır. Yani, görme engelli oyuncularımızın az görme ihtimallerine karşın gözlerine göz bandı takılıyor.

Topun içindeki zillerin oyuncuları yönlendirmesine, topa anında tepki verebilmeleri için, oyun sırasında salon tamamen sessiz olmalıdır. Kazanılan her sayıdan sonra yükselen alkışların ardından oluşan sessizlik tekrar oyuna dönüldüğünün işaretidir.

Goalball  genellikle kapalı spor salonlarında oynanmakta ve salonun boyutları, voleybol sahası standartlarında olmaktadır. Kaleler 9 metre uzunluğunda 130 cm yüksekliğindedir.

Her takım sadece kendi yarı sahasında hareket etme hakkına sahip, rakip takımın yarı sahasına geçmek yasak. Saha her takım için üç ayrı bölgeye ayrılmaktadır. Savunma sahası, oyun sahası ve tarafsız saha şeklinde ayrılır.

Kıvanç Kurgulu (kivanc@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com "Diğer Sporlar" alanında içerik editörü. Hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.