Son Dakika Haber

Galatasaray ve Fenerbahçe’ye Ağır Cezalar Geliyor!

Galatasaray ve Fenerbahçe derbisi, maç içinde ve sonunda çıkan olaylarla gündeme oturdu. Türkiye Futbol Federasyonu, dev derbi sonrası iki ezeli rakibin PFDK’ya sevk edilme nedenlerini açıkladı.

Galatasaray cephesinde Başkan Mustafa Cengiz, Mariano ve Abdurrahim Albayrak’ın da içlerinde bulunduğu 7 kişi tedbirsiz olarak, Fenerbahçe cephesinde ise Jailson ve Soldado tebrisli olarak, 2 kulüp görevlisi de tedbirsiz şekilde PFDK’ya sevk edildi. PFDK’nın bu sevklerle ilgili nasıl bir karar vereceği önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak.

Derbi sonrası PFDK’ya sevk sebepleri “Saldırı” olarak belirlendi. Rodrigues ve Donk, kırmızı kart görmemelerine rağmen görüntülerin izlenmesinden sonra PFDK’ya sevk edildi.

Genel itibariyle bu tür olaylarda TFF’nin tavrı en alt sınırda ceza verme ve minimum kişiyi cezalandırma şeklinde olmaktadır. Rodrigues ve Donk’un sevkinde ise TFF’nin bu defa kimsenin gözünün yaşına bakmayacağı anlaşılıyor.

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz PFDK’ya sportmenliğe aykırı açıklamaları sebebiyle sevk edildi. 45 ile 120 gün hak mahrumiyetinin yanında 30 ila 140 bin TL arasında bir para cezası Başkan Cengiz’e çıkabilir.

Fatih Terim, PFDK’ya 2 ayrı madde ve 3 farklı suçtan sevk edildi. Terim’in sevk sebepleri; sportmenliğe aykırı davranış, tehdit, hakaret gibi başlıkları içeriyor. Disiplin talimatında bu suçların her birisine verilen ceza 3 ile 7 maç arası. Tek bir suçu sabit görülürse 3 ile 7 maç, iki suçtan ceza alırsa 6 ile 14 maç, üç suçun tamamından ceza alırsa Terim 9 ile 21 maç cezalı konuma düşebilir.

Diğer bir acı reçetenin sahibi ise Hasan Şaş. Şaş, PFDK’ya saldırı suçu sebebiyle sevk edildi. Bu da ona 5 ile 10 maça kadar ceza geleceği anlamını taşıyor. Hasan Şaş olayların dışında olmasına karşın olaya dışardan karışmak, olayı sürdürmek, oyuncuları kovalamak gibi maddeler cezanın alt sınırdan verilmemesini sağlayabilir. Bu nedenle Hasan Şaş’ın alacağı ceza 5 maçı geçecektir.

Ndiaye’in PFDK’ya sevk sebebi de saldırı olarak belirlendi. Bu suçun cezası 5 ile 10 maç. Ancak Ndiaye için disiplin talimatnamesindeki 12. Madde devreye girebilir. “Haksız Tahrik” gerekçesiyle cezasının 2 maça indirilmesi mümkün.

Donk’a maç esnasında kırmızı kart gösterilmemişti. Ancak TFF görüntülerden izlediği maçta Donk’un hareketini doğru bulmamış olacak ki onu da PFDK’ya sevk etti. Donk’un sevk sebebi de saldırı. Görüntülerde Donk’un uzaktan koşup geldiği ve Harun’a diziyle vurduğu açıkça görülebiliyor. Bu hareket için hafifletici bir neden de bulunmuyor. Bu sebeple 5 ile 10 maç arasında bir ceza alabilir.

Rodrigues’in sevki de görüntülerden yapıldı. Onun da sevk gerekçesi saldırı. 5 ile 10 maç arasında bir ceza alacaktır.

Mariano, cezalı olmasına rağmen akredite alana girdi ve talimatlara aykırı hareket gerçekleştirdi. Bu sebeple PFDK’ya sevk edilen oyuncuyu 5 bin ila 60 bin arasında bir para cezası bekliyor.

Jailson’un da PFDK’ya sevk sebebi saldırı. Rakibine tokat atarak olayları körükledi. 5 ile 10 maç arasında bir ceza alacaktır. Cezası alt sınırdan uzak olabilir.

Soldado, olayları başlatan kişi konumunda görülüyor. Onun da sevk sebebi saldırı. 5 ile 10 maç arası bir ceza alması muhtemel.

Sedat Tuna (tunasedat@netspporhaber.com)