Son Dakika Haber

Foto Muhabiri Vedat Yangın Annesini Sonsuzluğa Uğurlayacak

Çok sevdiği foto muhabirliğine spora olan tutkusu sayesinde başlayan Vedat Yangın, annesi Recebiye Yangın’ı kaybetti. Makedonya göçmeni olduğu bilinen spor muhabirinin annesi Recebiye Yangın, 25 Eylül Pazar günü Hekimoğlu Ali Paşa Camii’nde kılınacak olan ikindi namazının ardından Eyüp Sultan Mezarlığı’na defnedilecek.

1959 yılının sonlarında Makedonya’dan İstanbul’a, oradan da Sakarya’ya gelen göçmen bir ailenin çocuğu olan Vedat Yangın, 1960 tarihinde Türk Vatandaşlığına geçmiştir. Foto muhabirliğine başlamadan önce birçok farklı işte çalışmış olmasına rağmen yeniden hayata gelecek olsa şu anki mesleğini yapmak isteyeceği dile getirerek tutkusunu ortaya koymuştur.  Genç yaşlarında Yeşilçam’da ışık asistanlığı da yapmıştır. Bu dönemde ışığın fotoğraf sanatı için ne kadar önemli olduğunu kavramıştır. Set fotoğrafçılığıyla devam eden serüveni, amatör spor kulüplerinin maçlarını takip etmesiyle yön değiştirmiş; Dünya Karikatürcüler Derneği Başkanı olan dayısı Nehar Tüblek vasıtasıyla Hürriyet Gazetesi’nde kendisine yer bulmasıyla kariyer hedefi netleşmiştir. Hafta sonları izinli olduğunda bile amatör spor müsabakalarına gidip fotoğraf çekerek kendisini geliştirmiştir. Birlikte çalıştığı insanlara kendisini sevdirmesi zor olmamıştır. Çalışkanlığı ve mesleğinde titiz olmasıyla Milliyet, Fanatik, Radikal ve Posta gibi gazetelerde çalışıp son olarak 2000 yılında Star Gazetesi ailesine foto muhabiri olarak katılmıştır.

Vedat Yangın

Mesleğine gönülden bağlı olan Vedat Yangın, risk almaktan kaçınmayan bir foto muhabiridir. Fotoğraf makinesinin ardından konuyu takip etmeyi; bir avcının avını takip etmesine benzetir. Oyun alanı içindeki tüm önemli pozisyonları biraz şansına ama çoğunlukla sabrına dayanarak yakalar. Bu pozisyonların bazılarının hakemin dahi gözünden kaçırdığı olmuştur. Ödüllü fotoğrafların sırrını da bu ısrarlı bekleyişin ardında yattığını ifade eder.  Fotoğrafçılık mesleğine analogla başladığı için bu türün onda ayrı bir yeri vardır. Ancak çağa ayak uydurmayı önemseyen Vedat Yangın, kendi jenerasyonunu aşıp dijital fotoğraf kategorisinde de ödüller almayı başarmıştır.

Kıvanç Kurgulu (kivanc@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com "Diğer Sporlar" alanında içerik editörü. Hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.