Son Dakika Haber

Fenerbahçe’den Tarihi Rekor!

Fenerbahçe, kendi sahasında geçtiğimiz hafta ezeli rakibi Beşiktaş’ı 3-1’lik skorla yenmeyi başarmıştı. Sarı lacivertliler bu skorla 2010’lu yılları iç sahasında derbi kaybetmeden kapatmış oldu. Böylece Sarı Kanarya ezeli rekabette rakibine 15 senelik bir fark atmış oldu.

Tarihteki en büyük iç saha derbi performanslarından birisine imza atmayı başaran Fenerbahçe, 3 ezeli rakibinin karşısında ezici bir üstünlük kurmuş durumda. Süper Lig 16. Hafta müsabakaları kapsamında karşı karşıya gelen Fenerbahçe ile Beşiktaş, kozlarını Kadıköy’de paylaştı. Fenerbahçe, ezeli rakibini kendi sahasında 3-1’lik skorla devirmeyi başardı. Elde edilen bu skorla beraber Sarı Lacivertli ekip 2010’lu yılları iç sahasında derbi kaybetmeden tamamlamış oldu.

Beşiktaş’a kendi sahasında en son mağlubiyeti 17 Nisan 2005 tarihinde 4-3’lük skorla alan Sarı Kanarya, tam 15 senedir kendi sahasında derbi kaybetmiyor. Kadıköy’de son 15 senedir oynanan 18 müsabakada 11 galibiyet alan Fenerbahçe 7 defa da berabere kaldı. Bu skorla Sarı lacivertli takım rakiplerine ezici bir üstünlük sağladı.

Fenerbahçe’nin bu üstünlüğü sadece Beşiktaş’a karşı da değil. Diğer önemli rakiplerinden Galatasaray’ karşı ise Fenerbahçe kendi sahasında 20 senedir mağlup olmadı. Fenerbahçe, Sarı Kırmızılılara karşı en son 22 Aralık 1999’da 2-1’lik skorla kaybetti. Bu müsabaka sonrasında Galatasaray’la kendi sahasında oynadığı 23 maçta yenilgi yüzü görmedi. Bu 23 mücadelenin 15 tanesinde galibiyet elde eden Fenerbahçe, 8 müsabakadan berabere ayrıldı.

Adeta iç saha canavarı olan Sarı Lacivertlilerin son ezeli rakibi Trabzonspor’a karşı da müthiş bir üstünlüğü bulunuyor. Bordo mavili takım Fenerbahçe’ye karşı Kadıköy’de son galibiyetini 23 Ağustos 1997 tarihinde 3-1’lik sonuçla elde etmişti. Son 23 senede iç sahada Trabzonspor’da mağlup olmayan Fenerbahçe Karadeniz Fırtınasıyla oynadığı 23 maçın 12 tanesinde galibiyet elde ederken 11 kez de berabere kaldı.

Fenerbahçe 3 ezeli rakibine karşı çıktığı 54 müsabakada hiç yenilgi yüzü görmeyerek kırılması çok zor bir rekor elde etti. Fenerbahçe; Beşiktaş’a 15 yıldır, Galatasaray’a 20 yıldır ve Trabzonspor’a 23 yıldır kendi sahasında kaybetmiyor. Sarı Lacivertliler bu rekoru daha ne kadar ileri götürecek bilinmiyor. Ancak uzun zaman boyunca unutulmayacak göz korkutan bir rekor olduğu kesin.

Bülent Bolcu (bulent@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com Gece haber içerikleri editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.