Son Dakika Haber

Ek Harcama Limiti Çıkarılmasından Sonra Fenerbahçe’de Son Durum! Resmi Açıklama Yapıldı…

Tahkim Kurulu tarafından Fenerbahçe’nin yapmış olduğu itirazın kabul edilmesinden sonra 16 milyon TL’lik ek harcama limitinin sarı lacivertlilere açılmasıyla, Fenerbahçe’nin mali tablosunda değişiklikler meydana geldi. Fenerbahçe Kulübü’nün resmi internet sitesinden konuya dair bir açıklama yapılarak mevcut aşımın 19 milyon TL olduğu ifade edildi.

TFF Tahkim Kurulu tarafından Fenerbahçe’nin harcama limitlerine dair yaptığı itiraz karara bağlandı. Sarı lacivertli kulübe 16 milyon TL’lik ek harcama limiti verildiği duyuruldu. Fenerbahçe’nin başvurusu sonrası toplanan TFF Tahkim Kurulu gerçekleştirdiği inceleme sonrasında itirazı kısmen kabul etti ve harcama limitini olumsuz yönde etkileyen 16 milyon TL’lik bölümün limit olarak eklenmesini oy birliğiyle kabul etti.

Fenerbahçe Transfer Yapabiliyor Mu?

TFF’nin kararı sonrasında kamuoyunda sarı lacivertlilerin mevcut harcama limitlerinin durumuna ilişkin ve alınan 16 milyonluk ek harcama limiti paralelinde transfer imkanının oluşup oluşmadığına dair tartışmalar başladı. Tahkim kurulundan çıkan karar sonrası sarı kanaryada yeniden hesaplamalar gerçekleştirildi ve rakamlar netlik kazandı. İşte, Fenerbahçe’de uzun bir süredir konuşulan ekonomik durumun ortaya çıkardığı güncel rakamlar… Fenerbahçe’de Tahkim Kurulu kararı öncesi harcama limitlerinin eksi 50 Milyon TL düzeyinde olduğu ifade ediliyordu.

21 Milyon Liralık İmkan Oluşturuldu

Bugün tahkim tarafından açıklanan 16 milyon ek limitle ve %30’luk sapma payıyla beraber sarı lacivertli takım yaklaşık 21 milyonluk imkan sağlamış oldu. Güncel durumda Fenerbahçe’nin açığı hala 29 milyon olarak görülüyor. Sarı lacivertli takım Moses’in sözleşmesini feshiyle 1 milyon Euro fesih bedeli ile 1.5 milyon Euro yıllık maaştan kurtuldu. Sarı lacivertliler bu bedeli de 29 milyonluk açıktan düşecek ve gönderilecek diğer isimlerle birlikte açığı kapatarak transfer imkanı yaratmaya çalışacak. Aksi durumda Fenerbahçe’nin yeni transfer imkanı yok.

Fenerbahçe 19 Milyon TL’lik Aşım Olduğunu Duyurdu

Fenerbahçe Kulübü resmi internet sitesinden de konuya dair bir açıklama yapıldı. Limit aşımının 19 milyon TL olduğu resmen duyuruldu. İşte sarı lacivertli kulübün açıklaması:

Uzun süreden beri tüm camiamız tarafından ve kamuoyunca takip edilen takım harcama limitleri konusunda TFF Tahkim Kurulu’nca akşam saatlerinde bir açıklama gerçekleştirilmiştir. Karar sonrası çeşitli mecralarda bilgi kirliliği oluştuğu görülmüştür.

İlgili kararın gerekçesi ve neye göre hesaplandığı henüz tarafımızca bilinmemekle beraber, elimizde bulunan kısa karar dayanan veriler, verilmiş olan kararın haklı ve güçlü dayanaklarla temellendirilmiş olan taleplerimizi karşılamadığını gösterir niteliktedir.

Gerekçelerinin ortaya çıkmasından sonra kamuoyuna konuya dair nesnel eleştirimizi paylaşacağımız bu karar sonrası, en son Kulüp Lisans Kurulu kararına göre 257.453.708 TL olarak belirlenmiş olan harcama limiti 16.000.000 TL2lik bir artışla 273.453.708 TL’ye çıkarılmıştır. Bu rakam kulübümüzün haklı talebi olan 332.769.635 TL rakamından çok uzaktadır.

Ulaşılan son rakam olan 273.453.798 TL’ye, müsaade edilen %30’luk limit aşımı payının ilave edilmesi sonrası kulübümüzün TFF tarafından hesaplanmış olan harcama limiti yaklaşık olarak 355 milyon TL2ye ulaşmış, yine TFF’nin hesapladığı kulüp harcaması 374 milyon TL olarak belirtilmiştir.

Sonuç olarak kabul etmediğimiz bu hesaplamalar çerçevesinde kulübümüzün 19 milyon TL’lik bir limit aşımı söz konusu olmuştur. Kulübümüzün transfer ve benzeri hususlarda yatırımlar yapabilmesi adına gerekli olan manevra alanı bu koşullar altında yaratılamamaktadır.

Ancak kulübümüz haklı olduğu mücadelesini sürdürecek, önümüze konan bütün engelleri aşmaya ve kulübümüzün yararına olacak şekilde her türlü hamleyi gerçekleştirmeye devam edecektir.

Aynı zamanda yine aynı dakikalarda gerçekleştirilen PFDK açıklamasıyla oyuncumuz Vedat Muriq’ dair bir ceza tayinine gerek olmadığı kararı çıkmıştır.

Niyet okuma benzeri, hukuk ve bilimden tamamıyla uzak bir yöntem doğrutusunda, PFDK ve medyanın önüne atılmış olan futbolcumuza dair karar, baştan yapılmaması gereken sevk işleminin kaçınılmaz sonucu niteliğindedir.

Buna karşın, alınan kararın oy birliğiyle değil, oy çokluğuyla alınmış olduğunu görmek, bir süreden beri kulübümüz tarafından ısrarla vurgulanan endişelerin haklılığını göstermektedir.

Haliyle birkaç saat içerisinde lehimize iki ayrı karar çıkmış olarak lanse edip, hakkımızda algı çalışması yapanlara hatırlatmakta fayda görüyoruz, Fenerbahçe sadece hukuka ve haklı mücadelesine inanarak, bir tane durumu idare etme, bir de hiç olmaması gereken haksızlığı bertaraf etme kararı kazanmıştır. ‘Lütfen’ verilmiş olan kararlara rıza gösterip, doğruyu ve haklı olanı ifade etmekten hiçbir zaman geri durmayacağımızı, kulübümüze açılmış olan her cephede tüm mücadelemizi sonuna kadar vermeye devam edeceğimizi bir defa fa duyurmak isteriz.

Yönetim Kurulumuz yarın daha fazla bilgi ışığında kapsamlı bir açıklama gerçekleştirecektir.

Sedat Tuna (tunasedat@netspporhaber.com)