Son Dakika Haber

Başakşehir'in Başarısı, BBC'nin De Dikkatini Çekti

Süper Lig'in sürpriz ekibi Medipol Başakşehir'in başarılı grafiği İngiltere'de de yankı buldu. İngiltere'nin dünyaca ünlü kamu yayıncılık kurumu BBC, Süper Lig'in lideri Başakşehir hakkında özel bir program hazırladı. İngiltere'de geçen yıl Leicester City takımı sürpriz şekilde Premier Lig şampiyonu olmuştu. BBC, Başakşehir için hazırladığı özel dosyayı, 'Avrupa futboluna bu sene 'Küçük Leicester City'ler' damga vuruyor. Kimsenin ummadığı şekilde liderler' ifadeleriyle duyurdu.

İngiliz yayın kurumu, Medipol Başakşehir'in taraftarlarına da övgü yağdırdı. Kulübün, bir öğrenci takımı gibi göründüğü belirtilerek, takımı destekleyen taraftarın Başakşehir'e tutkuyla bağlı olduğu ancak maçlarda küfür, sert protesto ya da şiddet gibi illegal yöntemlerden kesinlikle uzak durdukları aktarıldı. BBC ekibi, program için Türkiye'de gelerek Medipol Başakşehir Kulübü İdari Direktörü  Mustafa Eröğüt ile özel bir röportaj yaptı. BBC mikrofonlarına konuşan Eröğüt, geçen sezon da başarılı olduklarını, bu yıl liderlik koltuğuna hak ederek oturduklarını söyledi. Bu başarı grafiğini bundan sonra da sürdürerek 4 büyük futbol takımının arasında beşinci olarak girmek istediklerini kaydetti.

'Daha İki Yıl Öncesine Kadar 100 Seyirciyle Oynuyorduk'

Maçlarını 17 bin 800 kişilik Başakşehir Fatih Terim Stadı'nda yaptıklarını dile getiren Mustafa Eröğüt, iki yıl öncesine kadar yaklaşık 100 taraftarları bulunduğunu, artık çok daha fazla seyirciye sahip olduklarını anlattı. Başakşehir'in, İstanbul için yeni bir ilçe olduğunu hatırlatan Başakşehir İdari Direktörü Eröğüt, bu kadar kısa sürede büyük başarılara imza attıklarını vurguladı. Eröğüt, Türkiye Süper Ligi'nde lider ve namağlup olarak devam ettiklerini ve şampiyonluğu hedeflediklerini, ancak bunu konuşmak için henüz çok erken olduğunu bildirdi.

'Biz Leichester City'yi Değil, Southampton'u Örnek Alıyoruz'

Mustafa Eröğüt, BBC ekibinin aksine Başakşehir'i Leichester City'ye değil, Southampton'a benzettiğini ifade etti. Söz konusu kulübü kendilerine örnek aldıklarını anlatan Eröğüt, Southampton Başkanı Ralph Krueger'in, başarı hakkındaki görüşlerinin kendi futbol felsefelerini yansıttığını aktardı. Kruger, başarıyı satın almadıklarını, aksine kendilerinin ürettiklerini söylemişti. Öte yandan Türkiye'de Medipol Başakşehir ve İngiltere'de Leichester City'in gösterdiği başarıyla benzer bir durum da Almanya'da yaşanıyor. Enerji içeceği markası Rad Bull'un sponsorluk desteği verdiği Leipzig takımı, Bundesliga'ya çıktığı ilk yıl zirveye oturdu.

Bülent Bolcu (bulent@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com Gece haber içerikleri editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.