Son Dakika Haber

Baba-Kızın Dünya Şampiyonluğuna Uzanan Başarı Hikayesi

Karma  dövüş sanatları sporcusu 11 yaşındaki Eylül Karataş’ı dünya şampiyonluğuna babası hazırlıyor.

Karma dövüş sanatları (MMA) sporcusu olan Eylül Karataş’ı kendisine bu sporu sevdiren güvenlik görevlisi babasıyla dünya şampiyonasına hazırlanıyor.

Mart ayında düzenlenecek olan Dünya Şampiyonası’na hazırlanan 11 yaşındaki Eylül Karataş’ın antrenörü güvenlik görevlisi olan babası Hüseyin Karataş…

İzmirli güvenlik görevlisi baba Karataş, 2006 yılında doğan kızları Eylül’ü ilk başlarda “kendisini koruyabilecek bir spor” yapmasını isteyen kendisinin de ilgilendiği karma dövü sanatları sporuna yönlendirdiğini ifade etti.

Evde babasının yaptığı hareketlerinden esinlenerek dövüş sporlarına merak salan Eylül Karataş, 5 yaşında tanıştığı bu sporla kendisinin de yapabileceğini ve yapmak istediğini kendisine benimseyerek babasıyla birlikte spor salonuna gitmeye başlamış.

MMA yani Karma Dövüş Sanatları’na olan ilgisi sayesinde 11 yaşında bu sporda ulusal müsabakalarda başarı elde ettiğini ifade eden Eylül, babasının yaptığı hareketlerden etkilenerek ve ilgi duyarak bu spora başladığını belirtti.

Mart ayında Antalya’da düzenlenecek olan Dünya Şampiyonası’na gitme başarısını elde eden genç sporcu, hazırlıklarına babasıyla birlikte ara vermeden devam ediyor. Antrenman öncesi kızının saçlarını toplayan ve eldivenlerini giydiren baba, onun turnuvalardaki müsabakalarına da motivasyon sağlıyor.

Antremanlara çıktıkları zaman baba-kız ilişkisinden çıkıp iki rakibe dönen hazırlıklarda, baba Karataş’ın kızının canını yakmamaya özen gösterdiğini belirtiyor.

36 yaşında İzmirli güvenlik görevlisi Hüseyin Karataş MMA sporunun ringe çıkan rakiplerin birbirleine üstünlük sağlamak için her türlü dövüş sporundan yararlanılarak yapılan bu sporun, kendisine bir arkadaşının tavsiyesiyle merak saldığını 16 yaşında da bu spora başladığını belirtti.

Yurtdışında daha yaygın olan Karma Dövüş Sanatları müsabakalarına katılmak için çeşitli ülkelere gittiğini belirten baba, kızının dünyaya gelmesi üzerine evden uzak kalmak istemeyip bu sporu bıraktığını açıkladı.

Kızını bu spora kendisini savunma amaçlı başlattığını ifade eden Hüseyin Karataş, bu sporu kızının da zamanla severek yapmaya devam etmesiyle birlikte antrenmanlara başladıklarını ifade etti. Kızının okulunun bitmesi ve kendisinin işten çıkmasıyla çalışabildiklerini ya da haftasonunda 3-4 saat zaman ayırıp antrenman yaptıklarını ifade eden baba Karataş, şimdilerde kendilerinin Küçükköy Spor Kulübü sporcuları olduklarına yer verdi.

Mart ayında düzenlenecek olan dünya şampiyonası için sıkı bir şekilde hazırlandıklarını ifade eden Hüseyin Karataş, antrenmanlarda kızının canını yakmamaya özen gösterdiğini belirtti.

Antrenmanlar sırasında kendisinin canını yakmamasına özen gösterdiği kızının acımasız darbelerine maruz kaldığını belirten baba:”Yumruk, tekme çalışırken kask takıyorum. Kasksız karşısına asla çıkmıyorum. Çünkü darbeleri ağır oluyor. Bir kaç kere antrenman yaparken parmağım çıktı. Elbette bu bir  spor, doğal böyle şeyler." İfadelerine yer verdi.

Okulu yarıyıl tatiline giren Eylül Karataş, ilk dönemde takdir belgesi aldığını belirtdi. Babasıyla beraber gidemedikleri antrenmanlar olduğunu söyleyen Eylül Karataş, beraber gitmedikleri günlerde evde babasından taktikler aldığını, bazı hareketleri kendisine gösterdiğini söyledi. Dövüş sporunun sadece erkeklere ait bir spor gibi görünmesinden hoşnut olmadığını belirten Eylül, “Bence hırpalayıcı bir spor değil. Kuralları ve hakemleri var. Dışarıdan başkaları, ’bu dövüş sporu, bir kıza uymaz’ şeklinde bakabilir. Benim en sinir olduğum şeylerden biride bu bakış açısı. Kadınlar her şeyi yapabilir. Bu spor erkeklerin sporu değil. Bu spor dalında çok başarılı kadın sporcular var." İfadelerine yer verirken arayıl tatil dönemini bol bol antrenman yaparak geçirdiğinin altını çizdi.

Kıvanç Kurgulu (kivanc@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com "Diğer Sporlar" alanında içerik editörü. Hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.