Son Dakika Haber

Avrupa'nın Şampiyonu Eczacıbaşı VitrA


İtalyan Unendo Yamamay'ı CEV Denizbank Bayanlar Şampiyonlar Ligi'nin finalinde 3-0 yenen Eczacıbaşı VitrA, Avrupa’nın en büyüğü olmuştu. Takımın şampiyon oyuncularıyla konuştuk.
Eczacıbaşı VitrA'nın başarısı futbolda Barcelona'yla eşdeğerde
Türkiye kadın voleybolunda son 10 yılda Avrupa'ya damgasını vurdu. Filenin Sultanları 2003'te Avrupa İkincisi oldu. Bu grafik milli ve kulüp takımlarında artarak devam ediyor. Son 6 yılda kulüplerimiz Avrupa'nın en iyi takımı ünvanıyla kupa kaldırdı. İki kez Vakıfbank, 1 kez Fenerbahçe ve en son Eczacıbaşı VitrA Şampiyonlar Ligi Şampiyonu oldu. Futbolun daha çok önemsendiği ülkemizde bu başarının anlaşılması için yine futboldan örnek vermek gerekirse, Barcelona ve Real Madrid'in Şampiyonlar Ligi'ndeki başarısı ne ise, kadın voleybol takımlarımızın da o. Avrupa Şampiyonlar Ligi Şampiyonu kadın voleybolcularla ekibin Ayazağa'daki tesislerinde bir araya geldik. Sportif başarılarının hikayesini dinledik...
Aramızda hiç kıskançlık yok
Pasör çaprazı Neslihan Demir Güler'e büyük bir başarı yakalamanıza rağmen herkesin futbol konuştuğunu, bunun kendisini yaralayıp yaralamadığını sorduk. Güler, her zaman bunun böyle olduğunu söyledi. Tabii ki buna üzüldüklerini ama neyseki başarılarının basında daha çok yer bulmaya başladığını vurguladı.
Takımdaki uyumla ilgili Güler, iş hayatında kimseyi sevmek zorunda olmadıklarını fakat saygı duymaları gerektiğini ifade etti. Kulüpte saygının yanında herkesin birbirini sevdiğini dile getirdi. Neslihan Demir Güler, normalde bütün takımlarda, özellikle de 14 kadının olduğu bir takımda kıskançlık olduğununa dikkat çekerken, kendi aralarında hiç kıskançlık olmadığını söyledi.
Saha sahnemiz, makyajlı çıkmalıyız
Şampiyonlukla ilgili duygularını sorduğumuz orta oyuncu Büşra Cansu, mutlu ve gururlu olduğunu söyledi. Tam 11 sezondur bu takımda olduğunu ifade eden Cansu, hedeflerinin kupa olduğunu ve sonunda buna ulaştıklarını kaydetti. Sahaya çıkarken neden makyaj yaptıklarıyla ilgili soruya Cansu, “Bakımlı olduğumuz zaman kendimizi daha iyi hissediyoruz. Saha sahnemiz, dolayısıyla makyajlı çıkmalıyız.” dedi. Büşra Cansu, bunun oyunlarıyla orantılı bir durum olduğunu sözlerine ekledi.
Futbol ticarete dönmüş durumda, voleybolda o paralar yok
Pasör Asuman Karakoyun Türkiye'de voleybol oynamanın zor olmadığını fakat biraz şanslı olmak gerektiğini ifade etti. İyi kulüp ve yatırım yapan kulüp sayısının çok az olduğunu belirten Karakoyun, altyapıdan yetişmek için iyi yatırım yapan bir takıma girmek gerektiğini vurguladı. Karakoyun, futbolun ticarete dönüştüğünü, bu yüzden futbolda büyük paralar döndüğünü dile getirirken, voleybolda o paraların bulunmadığını vurguladı. Asuman Karakoyun, voleybolda ilk üç takım için standart olduğunu dile getirirken, buna karşın parasını alamayan pek çok voleybolcu bulunduğunu sözlerine ekledi.

 

Kıvanç Kurgulu (kivanc@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com "Diğer Sporlar" alanında içerik editörü. Hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.