Son Dakika Haber

Almanya EURO 2024 İçin Resmen Aday

Euro 2024 için adaylar yavaş yavaş belli olurken Almanya Futbol Federasyonu Euro 2024 için resmen adaylığını açıkladı.

UEFA tarafından düzenlenecek olan 17. Avrupa Futbol Şampiyonası Euro 2024 için kıyasıya yarış başladı. Almanya Futbol Federasyonu (DFB) Başkanı Reinhard Grinkel, resmi internet sitesinden duyurulan açıklamada EURO 2024 için Almanya’da talip oldu ve adaylığını açıkladı.

Almanya’nın Frankfurt şehrinde yapılan toplantı sonrası oybirlğiyle alınan bu karar resmi başvurunun son tarihi olan 3 Mart 2017’de UEFA’ya iletileceğini açıkladı. DFB tarafından alınan karara göre turnuvaya 10 stadyumla başvuracak. Daha önce Euro 88 ve 74 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan Almanya son olarak 2006 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmıştı.

Turnuvada şehirlerin seçimi konusunda Almanya’da ulusal bir başvuru prosedürü göz önünde bulundurulacak. Medyaya ayrılan bölümler ve görüş sorunu olmayan koltuklar çıkarıldıktan sonra en az 30 bin kapasiteye sahip statlardan 17 Şubat 2017 tarihine kadar resmi başvuru alacak olan UEFA, başvuru yükümlülüklerini de 17 Mart 2017 tarihine kadar yerine getirilmesini talep edecek.

Almanya Futbol Federasyonu (DFB) bu yılın Nisan ayında stadyumlara UEFA tarafından belirlenen şartlar sunulacak ve 12 Haziran 2017 tarihine kadar istenmiş olan belgelerin teslim etmelerini talep edecek.

Euro 2024 organizasyonuna ev sahipliği yapmak isteyen ülkeler için son başvuru tarihi ise 27 Nisan 2018. Ev sahibi ise aynı yılın Eylül ayında açıklanacak.

2008 ve 2012 için adaylık başvurularında başarılı kabul edilmeyen Türkiye Futbol Federasyonu 2016 yılında bu organizasyonu 1 oyla kaçırmıştı. Daha önce 2020 yılında düzenlenecek olan organzasyona başvurmayacağını belirten TFF, yeni yapılan stadyumlarla birlikte EURO 2024 için çalışmalara başladığını 2014 yılının Nisan ayında yaptıkları resmi açıklamayla duyurmuştu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın sağladığı verilere göre Türkiye’de, son 3 yılda 10 stadyumu açılışı yapılmış 2017 yılında ise açılması beklenen 9 stadyum ve hali hazırda inşaat halinde bulunan 4 stadyum bulunuyor. UEFA’nın belirlediği en az 30 bin kapasite kuralına ise 11 tesis bulunmakta.

2024 için ev sahipliği yapmaya aday ülkelerden Hollanda’nın yanı sıra Danimarka, İsveç, Norveç, Finlandiya birliğinden oluşan İskandinav ortaklığı mevcut. İskandinav ortaklığının şansı ise UEFA’nın bu organizasyona en fazla iki ev sahibi ülkeye doğrudan katılım hakkı tanıdığından pek mümkün görünmüyor. Otoritelere göre Türkiye ile daha önce İngiltere için 2020 yarı final ve final adaylığından vazgeçen Almanya, bir sürpriz çıkmadığı takdirde, yarışta en büyük şansa sahip ülkeler.

Feraye Kılınç (feraye@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com haber içerikleri editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.