Son Dakika Haber

Yunan futbolu kan kaybediyor

Ekonomik kriz ve şiddet gibi birçok sorunla boğuşan Yunanistan'da futbol, kan kaybediyor. Yunanistan'da son yıllarda yaşanan ekonomik ve siyasî sıkıntılar, futbolu da etkiliyor. Taraftar şiddeti gittikçe artıyor. Yunanistan Futbol Federasyonu ve hükümet, bu sorunu çözmek adına Süper Lig ve kupa maçlarını erteleme yoluna gidiyor.

En son Yunanistan Merkez Hakem Komitesi'nin Başkanı Giorgos Bikas'ın evinin kundaklanması üzerine bütün futbol organizasyonları ertelendi. Geçtiğimiz hafta sonu maç yapılmayan ülkede hüküm süren kaos, gün geçtikçe derinleşiyor.
'FUTBOL TIKANMA NOKTASINDA'

Atina Haber Ajansı Spor Editörü Giannis Nanos, yaşananların ardından Yunanistan'da futbolun tıkanma noktasına geldiğini açıkladı. Özellikle 2016'da futbolda şiddet olaylarının önlenemez duruma geldiğini vurgulayan Nanos, ülkedeki problemin saha içi ile sınırlı kalmadığını söyledi. Giannis Nanos, sokak ortalarında hakemlere saldırılar yapıldığını anlatırken, Merkez Hakem Komitesi Başkanı Bikas'ın evinin kundaklanmasının futbolda şiddetin boyutunu gözler önüne serdiğini ifade etti. Bu yaşananların Yunanistan'ın futbol tarihine kara leke olarak işlendiğini dile getiren Spor Editörü Nanos, bu olayların yaşanmaya devam edeceğine inandığını kaydetti.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın cereyan eden olaylardan rahatsızlık duyduğunu anlatan Giannis Nanos, sadece çok etkili önlemlerin ve sert kararların Yunanistan'da futbolun düzelmesine katkı sağlayacağına dikkat çekti.
Holiganların sebep olduğu şiddet olayları üzerine lig ve kupa maçları ertelenirken, ağustosta başlaması düşünülen Süper Lig maçları ancak 10 Eylül tarihinde başlayabildi.
KUPA MAÇLARI OLAYLI GEÇİYOR
Geçen sezon Yunanistan Kupa maçlarına da şiddet olayları damgasını vurdu. PAOK - Olympi̇akos arasında oynanan maçta hakemin kararına sinirlenen PAOK taraftarları stada inince oyun yarıda kalmıştı. Meydana gelen karışıklıkların ardından hükümet, kupa maçlarını iptal etti. FIFA, Yunanistan Futbol Federasyonu'nu üyelikten çıkarıp uluslararası organizasyonlardan men cezası verebileceği şeklinde uyarı yapınca ülkede turnuva devam etti.
İlk maçta meydana gelen olaylar, ikincisinde ise olayları protesto amacıyla sahaya çıkmadığı için PAOK, karşılaşmalardan hükmen 3-0 yenik ilan edildi. Ardından kupadan elendi. Olympiakos ve AEK arasındaki kupanın finali de emniyet güçlerinin isteğiyle iki defa ertelendi. Tam on günlük gecikmeden sonra oynanan final maçını AEK, 2-1 kazandı.

Fahri İnce (fahri@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com "Avrupa'da Futbol" alanında içerik editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.