Son Dakika Haber

Yılın En İyi Atletleri Belirleniyor

Tüm sporların atası sayılan Atletizm dalında yılın en başarılı sporcularının belirlendiği 'Yılın Atleti Ödülleri' için geri sayım başladı. Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği, 10 kadın ve 10 erkek atletin ismini aday olarak belirledi. Daha sonra 10'ar kişilik listeler birlik üyeleri ve atletizm sporunu takip eden vatandaşların verdiği oylarıyla 3'e indirildi. Buna göre erkeklerde yılın atleti için adı geçen 3 isim şöyle sıralanıyor: Usain Bolt, Mo Farah ve Wayde van Niekerk. Jamaikalı ünlü atlet Usain Bolt, daha önce söz konusu ödüle 5 kez layık görülmüştü. Bolt, 100 ve 200 metre koşularında dünya rekorlarını elinde bulunduruyor. Büyük Britanya kökenli Mo Farah ise son 2 dünya şampiyonasında ve olimpiyatta 5 bin ve 10 bin metre koşularında altın madalyanın sahibi olmuştu. Güney Afrikalı atlet Wayde van Niekerk de 400 metre koşusunda olimpiyat ve dünya şampiyonluklarını elde etmişti. Jüri heyeti birbirinden başarılı bu 3 isimden birini 2016 yılının en iyi erkek atleti olarak ödüle layık görecek.

Kadın Atletlerde Heyecanlı Bekleyiş

Kadın klasmanındaki 3 aday ise Polonyalı Anita Wlodarczyk, Jamaika kökenli Elaine Thompson ve Etiyopyalı Almaz Ayana şeklinde sıralanıyor. Anita Wlodarczyk çekiç atma dalında dünya rekoru kırmıştı. Elaine Thompson Brezilya'da düzenlenen 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda 100 ve 200 metre koşularında birinci gelerek altın madalyanın sahibi olmuştu. Afrikalı atlet Almaz Ayana ise uzun mesafe kategorisinde dünya ve olimpiyat şampiyonluğu unvanlarını elinde bulunduruyor. Jüri heyetinin tercih hakkını hangi isimden yana kullanacağı merakla bekleniyor.

Kazananlar 2 Aralık'da Açıklanacak

2016 Yılın Atleti Ödülleri, 2 Aralık 2016 tarihinde Monaco Prensliği'nde gerçekleştirilecek görkemli bir törende sahiplerine verilecek. Geçtiğimiz yılki törende erkekler dalında Amerika Birleşik Devletleri'nden dekatlet Ashton Eaton, kadınlarda ise Etiyopyalı orta ve uzun mesafe koşucusu Genzebe Dibaba ödüle layık görülmüştü.

Rus Atletizminde Başkanlık Seçimi

Öte yandan Rusya Atletizm Federasyonu, başkanlık seçimlerinde 4 adayın yarışacağını açıkladı. 9 Aralık'ta yapılacak başkanlık seçimlerinde olimpiyat ve dünya şampiyonu Yelena Isinbayeva, Pekin 2008'de altın madalyaya ulaşkan yüksek atlamacı Andrei Silnov, halen geçici başkanlık görevini sürdüren Dmitri Shlyakhtin ile genel sekreter Mikhail Butov yarışacak.

Kıvanç Kurgulu (kivanc@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com "Diğer Sporlar" alanında içerik editörü. Hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.