Son Dakika Haber

Yabancı Kuralı Hakkında TFF’den Sürpriz Bir Karar Geldi

Türk futbolunda son dönemlerin gündem konularından birisi yabancı oyuncu kuralı haline geldi.

Lucescu’nun Milli takımın teknik direktörlüğünü üstlenmesinden sonra yeniden alevlenen yabancı oyuncularla ilgili futbol camiasında fikir ayrılıkları oluştu. TFF yaptığı açıklamayla yabancı oyuncularla ilgili sürpriz bir karar aldı.

Ukrayna maçından sonra milli takım teknik direktörü Lucescu’nun yaptığı, “9 yabancı oyuncu ve 2 Türk oyuncu ile oynayan kulüplerden Türk oyuncu çıkarmak kolay olmuyor” yorum sonrası yabancı oyuncu tartışmalarının fitili ateşlendi. Türk Milli Takımı2nın başarısızlığında yabancı oyuncu sınırlamasının kaldırılmasının etkisi olduğuna işaret eden Lucescu’nun bu sözlerinden sonra TFF sürpriz bir karar alarak yabancı oyuncu uygulamasında yeni bir düzenlemeye gitti. Yerli oyuncular, yabancı oyuncular sebebiyle yeterince şans bulamamanın yanında, bu oyunculara kendilerine ödenen paraların çok üstünde bedeller verildiğinden şikayet ediyorlar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da yabancı oyuncularla ilgili bir açıklamada bulunmuştu. Erdoğan, mevcut yabancı kuralından milli takımın olumsuz etkilendiğine değinmiş, “Yabancı oyuncu sayısı aşırı. Bu da bize bazı dez avantajlar getiriyor. Bunlar arasında en önemlisi milli takıma olan yansımalar. Yerli futbolcular az şans bulabiliyorlar ve milli takımda güçlerini gösteremiyorlar. İşi bitmiş oyuncuların alınmasına karşıyım” ifadelerini kullanmıştı. Tüm bu gelişmeler üzerine harekete geçen TFF, toplantı yaparak başkanların görüşünü alacağını kaydetti. Yabancı oyuncu kuralının kademeli olarak azaltılacağı ve 2019-20’den itibaren yabancı futbolcu sayısının önce 8’e sonra her yıl 1 eksiltilerek 5’e kadar düşürüleceği söyleniyor.

 

 

Feraye Kılınç (feraye@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com haber içerikleri editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.