Son Dakika Haber

Usain Bolt ve Almaz Ayana Yılın Atletleri Seçildi

Uluslararası Atletizm Federasyonu'nun (IAAF) her yıl düzenlediği yılın atleti ödülü'nü be sene erkeklerde Jamaikalı Usain Bolt ile kadınlarda Etiyopyalı Almaz Ayana kazandı. IAAF'tan tarafından yapılan yazılı açıklamada, erkeklerde daha önceden belirlenen üç aday arasında bulunan Büyük Britanyalı Mo Farah ve Güney Afrikalı Wayde van Niekerk'i geride bırakan 100 ve 200 metrenin dünya rekortmeni atleti Usain Bolt, 6'ncı defa bu ödülün sahibi oldu.

Usain Bolt, Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenen 2016 Olimpiyat Oyunları'nda 100 ve 200 metrede altın madalya elde etmişti.

Kadınlar klasmanın ise Etiyopyalı uzun mesafe koşucusu Almaz Ayana, Polonyalı çekiç atıcı Anita Wlodarczyk ve Jamaikalı atlet Elaine Thompson'ı geride bırarak bu yılın en iyi atleti ödülünün sahibi oldu. Ayana, 2016 Olimpiyat Oyunları'nda 10 bin metrede altın, 5 bin metrede ise bronz madalyaya ulaşmıştı.

Rus Atletlerin Men Cezası Uzatıldı

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği, Rusya'ya uyguladığı uluslararası organizasyonlardan men cezasını uzattı. IAAF'ın dopingle mücadele uzmanı Rune Andersen başkanlığında düzenlenen toplantıda, Rusya Atletizm Federasyonunun (ARAF) devam eden uluslararası organizasyonlardan men cezası masaya yatırıldı. Toplantıda alınan karar göre, haziran ayından beri ARAF'ın dopingle mücadelede birçok konuda gelişme gösterdiği ve bu durumun incelenmeye devam edeceği vurgulandı. Açıklamada, Rusya'da dopingle mücadele konusunda yaşanan son gelişmelere ilişkin Kanadalı hukuk profesörü Richard McLaren'in önümüzdeki günlerde son raporunu sunacağı ve IAAF yetkililerinin ocak ayında Rusya'ya giderek inceleme yapacağı aktarıldı.

IAAF, şubat ayında yapacağı değerlendirme toplantısı ile Rusya'nın men cezasının kaldırılmasına ilişkin yol haritasını belirleyecek. Ancak bu gelişmelerin ardından Rus atletlerin, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da mart ayında düzenlenecek Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'na katılım durumu da tehlikeye girdi. Dünya Dopingle Mücadele Ajansı'nca (WADA) Alman televizyonlarında yer alan sistematik doping iddiasını soruşturmak için görevlendirilen bağımsız komisyon, Rusya'nın devlet desteğiyle dopingi desteklediği sonucuna varmıştı. Bu raporunun açıklanmasının ardından IAAF, 2015'in kasım ayında ARAF'ın üyeliğini askıya almış ve Rus atletlere geçici olarak uluslararası müsabakalardan men cezası vermişti. Cezanın geçen haziran ayında uzatılmasının ardından Rus atletler 2016 Rio Olimpiyatları'na katılamamıştı.

Kıvanç Kurgulu (kivanc@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com "Diğer Sporlar" alanında içerik editörü. Hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.