Son Dakika Haber

Trabzonspor transferde kazandı

Mali sıkıntıları ile gündemden düşmeyen bordo mavili Karadeniz ekibi Trabzonspor bu transfer sezonunu artıda kapamayı başardı. UEFA finansal fairplay gereği ile transfer gerçekleştirmek zorunda olan Karadeniz fırtınası bu yıl takıma katmayı başardığı 7 oyuncuya toplam 37 Milyon 700 Bin TL harcarken takımın kalitesini düşürmeden takımdan gönderdiğine inandığı isimlerden ise toplamda 55 Milyon TL gelir elde etti. Böylece transfer sezonu sonunda kasasında artı olarak 18 Milyon 300 Bin TL gelir elde etmiş oldu.

Haziran ayında başlamış olan ve 31 Ağustos günü itibari ile de noktalanan transfer sezonunda UEFA’nın belirlediği Finansal Fair Play politikasını uygulayan Trabzonspor birçok takıma göre bu transfer sezonundan kâr ederek ayrılmayı başardı.

Geçtiğimiz yıllardaki transfer politikası ile oldukça büyük ölçüde zarara uğrayan ve mali bir dengesizlik içerisine giren Trabzonspor, onca parayı harcamasına rağmen hiçbir sportif başarı da elde edememişlerdi. Yeni transfer sezonunda ise önceki yıllara göre takımdan ayrılan oyuncuların kalitelerini aratmayacak ve bütçe olarak da uygun olan futbolcular transfer ederek mali konuda ayağa kalkmak için ilk hamleyi yapmış oldu.

Gelen gidenden daha ucuz ve daha kaliteli

Tam olarak ‘ gelen gideni aratmasın ama daha ucuz olsun ‘ politikasını kendisine transfer felsefesi olarak kabul ettiren bordo mavili Karadeniz ekibi, toplamda kadrosuna kattığı 7 yeni oyuncu için 37 Milyon 700 Bin TL ödedi. Dışarıdan yapılan transferlerde Durica ve Sheidaev’i ücretsiz olarak renklerine bağlayarak çok güzel bir tasarruf politikası uygulamış oldu. Onun dışında İbanez için 1 Milyon 400 Bin Euro ödeyen Karadeniz fırtınası, Onazi’yi 3 Milyon 500 Bin Euro, Bero’yu 2 Milyon 500 Bin Euro bonservis bedeli ödeyerek renklerine bağladı. Bordo Mavili kulüp Suk için 750 Bin Euro, Castillo için ise 3 Milyon Dolar kiralama bedeli ödeyerek bu yılki transfer sezonunu kapatmış oldu. Takımdan gönderdiği isimlerden ise toplam 55 Milyon TL kazanan Trabzonspor bu yılki transfer sezonunda 18 Milyon 300 Bin TL artıda bitirdi. Umarız yeni takımlarının kalitesi gerçekten düşmeden böyle bir bütçe elde eden Trabzonspor birçok başarıyı da  elde eder.

Bülent Bolcu (bulent@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com Gece haber içerikleri editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.