Son Dakika Haber

Tatile gitti futbolcu olarak geriye döndü


Jay Jay Okocha efsanesinin futbolcu olması alışılmışın dışında bir şekilde gerçekleşmiş. Fenerbahçe’nin tarihinde önemli bir yeri olan ve Fenerbahçe’de oynadığı dönemde arkasında büyük bir iz bırakan Jay Jay Okocha diğer futbolcular gibi başlamadı kariyerine. 
Aklının ucundan bile geçmiyordu
14 Ağustos 1973 tarihinde Nijerya’da dünyaya gelen tam adıyla Augustine Azuka Okocha futbol ile ilgilenmeye de kendi yaşadığı şehrin takımı olan Ranger’ın alta yapısında başladı. İlk zamanlarda takım içerisinde fazla dikkat edilmeyen ve her oyuncu gibi maçlara çıkan bir isim olan Okocha, hiçbir zaman profesyonel oyuncu olabileceği gibi bir hayalde bulunmamış. Afrikalı çoğu çocuğun çektiği sıkıntıları hayatında yaşayan ve annesine destek olmak için bir dönem portakal satan oyuncu sokaklarda oynadığı futbol ile birlikte büyümüş. Sokaklarda futbol oynadığı zamanlardan alt yapıda top peşinde koştuğu zamanlara dek profesyonel bir futbolcu olabileceği aklının ucundan bile geçmeyen futbolcu, gittiği tatil sonrasında futbolculuk kariyerinin başlamasını da büyük bir mucize olarak görüyor.
Hayatının dönüm noktası olan tatil
Nijerya’da okuyan ve burada liseyi bitirdikten sonra tatil nedeni ile birlikte babasının arkadaşının yanına giden Okocha bu tatilin hayatını değiştireceğini hiç düşünmemiş. 
Tatile gittiği dönemde babasının arkadaşının futbolcu olmasının kendine bir yol açacağını hiç düşünmeyen ve bir gün babasının arkadaşının antrenman yaptığı sahanın yanına giderek antrenmana katılmak için izin isteyen Okocha, verilen izin sonrasında sahadakilerle antrenman yapmış. Antrenman sonrasında takım tarafından “her zaman bizimle antrenmana katılmak ister misin?” sorusuyla karşı karşıya gelen Okocha bu teklifi geri çevirmeyerek her antrenmana gitmeye başlamış. Antrenmanlarda izlenmesi sonucunda sevilen ve takıma katılması istenilen oyuncu 1 ay sonrasında takıma katılmış ve maçlara çımaya başlamış. Yaklaşık iki yıl geçmesi üzerine de Eintracht Frankfurt tarafından transfer edilmiş ve profesyonel futbol hayatına burada devam etmiş. Bu gibi bir futbol geçmişi olan profesyonel futbolcu daha sonra Eintracht Frankfurt takımında sergilediği performans ve Nijerya milli takımı ile birlikte katıldığı Atlanta Olimpiyatları’nda adından söz ettiren Okocha Fenerbahçe’nin dikkatini çekmesinin ardından sarı-lacivertli takıma transfer olmuştu.

 

Feraye Kılınç (feraye@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com haber içerikleri editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.