Son Dakika Haber

Talisca FIFA’ya Giderek Hakkını Aramalı

Benfica ile arasında maddi konularda sıkıntılar yaşayan Brezilyalı oyuncuya Portekiz Profesyonel Futbolcular Başkanı Joaquin Evangelista’dan öneri geldi. Portekiz Profesyonel Futbolcular Başkanı, Talisca FIFA’ya giderek hakkını aramalı dedi.

Beşiktaş’ın kiraladığı Brezilyalı oyuncu Benfica takımında yaşamış olduğu birtakım maddi sorunlar nedeniyle bir defa daha gündem haline geldi. Portekiz’de bulunan Profesyonel Futbolcular Birliği Başkanı ise O Jogo isimli bir gazeteye açıklamada bulunarak Brezilyalı oyuncuya öneri verdi. Benfica takımından alacağı parayı alamayan Brezilyalı oyuncunun bu hususta her daim yanlarında olduğunu belirten Başkan, Benfica’nın oyunculara para ödememe veyahut oyuncu haklarını sağlayamama durumunun katlanılamaz bir durum olduğunu yaptığı açıklamada belirtti. Sözlerinin devamında ise kulüplerin yükümlü oldukları bir takım kurallar bulunmaktadır. Bu kuralları yerine getirmedikleri durumda sıkıntılı duruma düşerler. Sporcuların ve futbolcuların bu gibi durumlar için harekete geçmesi gerekiyor.

1+1 Yıllık Sözleşmesi Var

Beşiktaş ile 1 + 1 yıllık toplamda da iki yıllık bir kiralık sözleşmesi bulunan Brezilyalı yıldızın hakkını sonuna kadar aramasının altını çizen başkan futbolcular bu tarzdaki konuları asla ve asla ertelemeyerek hemen hakkını aramalı. Brezilyalı futbolcu da bu konuda yavaş davranmayarak sezon sonunu beklemesine gerek yok. Brezilyalı futbolcunun yabancı pasaportu bulunuyor. FIFA’ya başvurma hakkına sahip ve başvurması da gerekir. Geçtiğimiz günlerde Lizbon da oynanan maçta son dakikada 90 + 4 te frikik ile attığı müthiş gol ile Beşiktaş’ı Benfica karşısında yenilgiden kurtararak beraberliği sağlamıştı.

Brezilyalı genç sporcunun yapmış olduğu maç sonu açıklamalar Portekiz basınının manşetlerinde yer alarak geniş yer bulmuştu. Sonrasında ise kendisine birtakım öneriler gelen Brezilyalı oyuncunun hakkını araması istendi. FIFA’ya başvuracak olan oyuncu hak elde ettiği parayı alacağına inanıyor. Futbolda arada sırada bu tarzda olaylar meydana gelmektedir. Fakat futbolcular haklarını aradıkları taktirde alacakları parayı kuruşuna kadar alabilme şanslarına sahiptirler. Beşiktaş’ta kiralık olarak oynayan bu Brezilyalı oyuncu da hakkını aradığı taktirde ödemesini alacaktır. Ayrıca ödemesinde sorun oluşturan Benfica kulübüne FIFA tarafından oldukça ağır maddi cezalar geleceği gibi birtakım kısıtlama ve sınırlandırmaların gelmesi de mümkün.

Fahri İnce (fahri@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com "Avrupa'da Futbol" alanında içerik editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.