Son Dakika Haber

Spor Yazarı İsmet Tongo Son Yolculuğuna Uğurlandı

Spor basının duayen isimlerinden İsmet Tongo hayatını kaybetti. Rahatsızlığı sebebiyle bir süredir hastanede tedavi gören Tongo, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı. Tongo, İstanbul Levent Camii'nde öğle namazını müteakiben kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi. Cami avlisi hınca hınç dolarken cenaze namazına Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) eski başkanı Haluk Ulusoy, teknik direktör Mustafa Denizli, Bülent Ünder, Müfit Erkasap ile spor basınından çok sayıda isim katıldı. Cenaze namazının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Fatih Terim, İsmet Tongo'nun, Türk basınında önemli bir yeri olduğunu aktardı. Kaleme aldığı Jübile adlı kitabı için de Tongo'nun kendisine büyük yardımları dokunduğu belirten Terim, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diledi ve “Allah rahmet eylesin, İsmet Tongo'nun mekanı cennet olsun, nur içinde yatsın." dedi.

“Spor Basınına Öncülük Etmiş Bir İsimdi”

Haluk Ulusoy ise vefat haberini alınca çok üzüldüğünü belirterek, duayen bir ağabeyini ve çok kıymetli bir spor yazarını kaybettiklerini dile getirdi. Tongo'nun Türk sporuna ve futboluna 50 yıla yakın hizmet verdiğini dile getiren Ulusoy, “Türk spor camiasının başı sağ olsun. Allah, Tongo'nun ailesine ve geride kalanlarına sabır ihsan eylesin, uzun ömürler versin." şeklinde konuştu. Gazeteci Şansal Büyüka da İsmet Tongo'nun Türk spor basınının öncü isimlerinden biri olduğunu hatırlatarak "Bir dönemin efsane gazetecisiydi. Türkiye'de spor gazeteciliğinin başlatan ve liderliğini yapan isimlerden biriydi. Görsel zekasıyla çok etkili gazete sayfaları yapıyordu. Milliyet Gazetesi'ni Milliyet yapan temel taşlarından birisi Tongo'ydu. Allah rahmet eylesin." ifadelerini kullandı.

Milliyet Gazetesi Spor Müdürü Tayfun Bayındır ise İsmet Tongo'ya Allah'tan rahmet dileyerek, "Aydın, ileriyi gören ve açık fikirli gazetecilerden biriydi. Sayfa tasarımı konusunda Türkiye'de alanında çığır açmıştır. Basın dünyasında hemen herkeste emeği çok büyüktür. Maalesef  aramızdan çok erken ayrıldı." açıklamasını yaptı. Öte yandan Türkiye Futbol Federasyonu da spor yazarı İsmet Tongo için resmi internet sitesinden bir başsağlığı mesajı yayınladı. Meslek hayatına 1959 yılında Günlük Spor Gazetesi'nde sayfa tasarımcısı olarak başlayan İsmet Tongo sırasıyla İstanbul Ekspres, Vatan, Son Havadis, Milliyet, Tercüman, Fotomaç ve Fanatik gazetelerinde görev yapmıştı.

Kıvanç Kurgulu (kivanc@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com "Diğer Sporlar" alanında içerik editörü. Hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.