Son Dakika Haber

Şok İddia: Binden Fazla Rus Atlet, Devlet Desteğiyle Doping Yaptı

Rus atletlerin karıştığı doping skandalı kar topu gibi büyüyor. Kanadalı hukuk profesörü Richard McLaren'in olayla ilgili hazırladığı son rapor, skandalın boyutlarını ortaya koydu. Rapora göre aralarında olimpiyat şampiyonu sporcuların da bulunduğu binden fazla Rus atlet, 2011 ile 2015 yılları arasında devlet desteğiyle doping yaptı. Bu iddia, atletizm camiasını ayağa kaldırdı.

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'nin (IAAF) internet sitesinden yapılan açıklamada, Richard McLaren söz konusu raporunun güvenilir olduğu belirtildi. IAAF'in, McLaren'in raporunda verdiği bilgilere ve iddialara tamamen katıldığı vurgulandı. Açıklamada, raporda ismi geçen profesyonel atletlerin yüzde 53'ünün çeşitli cezalar aldığı veya haklarında açılan disiplin soruşturmasının devam ettiği ifade edildi. Söz konusu raporda, 2011 ile 2015 dönemlerinde arasında 1000'den fazla Rus atletin ülkelerinde devlet desteğiyle doping programından fayda sağladığı ve aralarında futbolun da bulunduğu en az 30 spor branşında doping numunesi sonuçlarının örtbas edildiği iddia edildi.

Numunelere Tuz ve Kahve Atılmış

2012 Londra Olimpiyatları'nda doping olaylarının öngörülemeyecek derecede sıklıkla yaşandığı, Moskova'daki 2013 Dünya Atletizm Şampiyonası ile 2014 Sochi Kış Olimpiyatları'nda madalya kazanan Rus sporcuların da yasaklı madde kullandıkları ileri sürüldü. Rus sporcular, 2012 Londra Olimpiyatları'nda 21'i altın olmak üzere 72 madalya, Sochi'de de 13'ü altın 33 madalya elde etmişti. Yasaklı madde kullanan Rus atletlerin numunelerine tuz ve kahve atılarak sonuçlara müdahale edildiği, bu sebeple devlet desteğiyle yürütülen doping programının boyutunun tahmin edilmez noktaya ulaştığı dile getirildi.

Rus Atletler, Rio Olimpiyatları'na Alınmamıştı

Rus sporculara yönelik doping iddiaları ilk olarak Alman televizyon kanallarında yer almıştı. Bunun üzerine Dünya Dopingle Mücadele Ajansı, iddiaların araştırılması için hukuk profesörü Richard McLaren başkanlığında bağımsız bir komisyonu görevlendirmişti. McLaren, konuyla ilgili ilk raporunu geçtiğimiz yıl hazırlamıştı. Bu raporda ortaya konulan bilgiler ışığında Rusya Atletizm Federasyonu'nun, Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği üyeliği askıya alınmıştı. Rus atletlere de geçici olarak uluslararası müsabakalardan men cezası verilmişti. Cezanın geçen haziran ayında uzatılması sebebiyle Rus atletler Brezilya'da düzenlenen 2016 Rio Olimpiyatları'na katılamamıştı.

Kıvanç Kurgulu (kivanc@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com "Diğer Sporlar" alanında içerik editörü. Hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.