Son Dakika Haber

Sinan Cem Tanık Zorlu Polonya Sınavında

Galatasaray ve A Milli Takım’da menajerlik yapan, Türk voleyboluna uzun dönem hizmetlerde bulunan Sinan Cem Tanık, Avrupa’nın en zorlu liglerinden biri olarak kabul edilen Polonya Plus Liga’da Effector Kielce takımının başantrenörlüğüne getirildi.

Sporculuk döneminde iken Çankaya Belediyesi, Erdemir Ereğlispor, Polis Akademisi, Galatasaray ve Halkbank'ın yanı sıra yurtdışında Polonya'da AZS Olsztyn, Yunanistan'da Iraklis, Dubai'de Al Ain ve İspanya'da Unicaja Almeira formalarını giyen Sinan Tanık, Avrupa’nın en zorlu liglerinden Polonya’da antrenörlük görevine başlayarak, iddialı bir giriş yapmasının yanı sıra yurtdışında takım çalıştıran tek erkek antrenör konumuna geldi.

Lige iyi bir başlangıç yapan fakat son haftalarda aldığı başarısız sonuçlarla 12. Sıraya gerileyen Effector Kielce’nin teknik ekiple yolların ayrılmasıyla eski menajeri tarafından gelen teklifi olumlu cevap veren Snan Tanık,  "Fiziksel ve teknik açıdan dünyanın en iyi voleybolcularının yer aldığı çekişmeli bir ligde mücadele ediyoruz.

Bu seviyede bir ligde başantrenörlük ile mesleğe başlamak zor bir görev. Sorumluluğum farkındayım. Yaklaşık 30 aday arasından seçilmiş olmak gurur ve güven verici. Üstlendiğim görevi hakkı ile yerine getirebilecek bilgi ve donanıma sahip olduğumu, tecrübeyi de bu seviyede bir ortamda kısa zamanda kazanabileceğimi düşünüyorum. Hedefim takımı üst sıralara taşımak" ifadelerine yer verdi.

Galatasaray ve Milli takımda menajerlik görevini yürütürken, tecrübelerini oyunculara aktarmak hedefinde olduğunu belirten Tanık, bir gün antrenörlük mesleğini de yapmak istediğini dile getirerek bu hedefine ulaşmanın mutluluğu içerisinde olduğunu belirtti. 36 yaşındaki tecrübeli çalıştırıcı Polonya ekibinde aldığı sorumluluğun bilince olduğunu da sözlerine ekledi.

Türkiye’de herhangi bir takımdan antrenörlük teklifi almadığını da belirten Tanık, sahaya daha yakın olmak, yeni oyuncular geliştirmek, yeni takım ve projeler oluşturmak için bu zorlu ligden gelen teklifi kabul ettiğini ifade etti.

Oyunculuğunda kaptanlık da yaptığını hatırlatarak takım içinde liderlik yaptığını, o dönemlerdeki liderlik duygusunun avantajını şimdilerde antrenör olarak kullandığını ifade eden tecrübeli çalıştırıcı, artık işinin sahada bitmediğini 7/24 takımı düşündüğünü dile getirdi. Uzun vadede de akademisyenlik ve yöneticilik konularında ilerleme hedeflerinin olduğunu belirten Tanık, bu konumlar için öncelikle menajerlik misyonunu yaşadığını şimdi ise antrenörlük yaparak her konuda tam olarak yola devam etmek istediğinin de altını çizdi.

 

Kıvanç Kurgulu (kivanc@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com "Diğer Sporlar" alanında içerik editörü. Hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.