Son Dakika Haber

Şampiyon Takımın Kasasına Naklen Yayından 50 Milyon Dolar Girecek

Türkiye Süper Ligi ve Birinci Lig maçlarının naklen yayın ihalesinin tamamlanmasının ardından kulüplerin kasalarına girecek paralar da belli oldu. Buna göre 2016 – 2017 sezonunu şampiyon olarak tamamlayan takım, naklen yayınlardan toplam 50 milyon dolar kazanacak. Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) önceki gün yaptığı ihaleyi yıllık 500 milyon dolar artı KDV (toplam 590 milyon dolar) teklifle mevcut yayıncı kuruluş Digiturk kazandı. Önümüzdeki 5 sezon boyunca Süper Lig ve Birinci Lig'teki tüm maçların naklen yayın hakları Katar sermayeli Digiturk'e ait olacak. Dijital yayın platformunun ödeyeceği bedelin yüzde dördü Futbol Federasyonu'na aktarılacak. Mevcut durumda ise Federasyon naklen yayın bedelinin yüzde 12'sini alıyordu. Federasyon Başkanı Yıldırım Demirören, bu oranı yüzde 4'e çekeceklerini açıklamıştı.

Dağıtım, Yeni Kriterlere Göre Yapılacak

Yıllık 500 milyon dolarlık bedelden yüzde 4'lük Federasyon payı düşülünce kulüplere dağıtılacak kaynak yaklaşık 480 milyon dolar olacak. Buna göre kulüplere verilecek paranın önceki yıllara göre yaklaşık yüzde 30 artması anlamına geliyor. Geçtiğimiz sezon Birinci Lig'de mücadele eden her takıma 1 milyon 500 bin Dolar ödeme yapıldı. Bunların toplamı 27 milyon doları buldu. İhaledeki artışla bu sezon Birinci Lig'e 35 milyon dolar civarında bir kaynak ayrılacağı tahmin ediliyor. Bu rakamı düşünce Süper Lig takımlarına 445 milyon dolar kalacak. Bu para, Süper Lig kulüplerine yeni mevzuata göre dağıtılacak. Havuzun yüzde 37'si katılım payı olarak 18 kulübe eşit ölçüde paylaştırılacak. Havuzun yüzde 46'sı kulüplerin sezon boyunca ligde toplayacakları puana yüzde 11'i önceki şampiyonluk sayılarına ve yüzde altısı da ligin ilk beşine giren takımlara sıralama ödülü olarak verilecek.

Geçmişteki Her Şampiyonluğa 844 Bin Dolar

Her Süper Lig takımı katılım payı olarak yaklaşık 9 milyon 150 bin dolar kazanacak. Performans payı da galibiyet başına 670 bin dolar, beraberlik haline ise 335 bin Amerikan doları olacak. Örneğin 24 galibiyet ve 6 beraberlikle şampiyon olan kulübün katılım payı 18 milyon dolar olacak. Önceki yıllarda kazanılan her şampiyonluk başına 844 bin dolar ödeme yapılacak. Buna göre en avantajlı kulüp Galatasaray. Sarı – kırmızılı ekip, geçmiş şampiyonlukları için 16 milyon 880 bin dolar alacak. Fenerbahçe için alacağı 16 milyon 36 bin, Beşiktaş'ın alacağı 10 milyon 128 bin, Trabzonspor'un alacağı 5 milyon ve Bursaspor'un şampiyonluk hakkı da 844 bin dolar olacak. Sıralama ödülü payı ise toplam 26 milyon 700 bin dolar olarak tespit edildi. Buradan şampiyon kulüp 8 milyon 900 bin, ikinci takım 7 milyon 120 bin, üçüncü ekip 5 milyon 340 bin, dördüncü kulüp 3 milyon 560 bin, beşinci gelen takım da -1 milyon 780 bin dolar kazanacak. Üç büyüklerden birinin 78 puanla şampiyonluğunun naklen yayın geliri yaklaşık 50 milyon (yaklaşık 170 milyon lira) doları bulacak. Yıl şampiyon olan Beşiktaş naklen yayın bedeli olarak Digiturk'ten 96 milyon lira gelir elde etmişti.

Bülent Bolcu (bulent@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com Gece haber içerikleri editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.