Son Dakika Haber

Rakuten, Barcelona Kılübünün Yeni Global Ve Forma Sponsoru Oldu

Japon alışveriş firması Rakuten, İspanya La Ligadan Barcelona Kulübü ile 2017 yılından itibaren geçerli olmak üzere 4 yıllık sponsorluk anlaşmasına imza attı.

Nou Camp Stadı'nda yapılan sponsorluk anlaşması için yapılan tanıtım toplantısında  konuşan Barcelona Kulübü Başkan Yardımcısı ve Pazarlama Sorumlusu Manel Arroyo, 2021 yılına kadar geçerli olacak sponsorluk anlaşmasından sezon başına 66,5 milyon dolarlık (yaklaşık 55 milyon avro) gelir elde edeceklerini ifade etti. Arroyo yapılan  sponsorluk anlaşması gereği Barcelona Kulübünün La Liga şampiyonluğunda 1,5 milyon avro, UEFA Şampiyonlar Ligi'ni kupalarının kazanmaları halinde ise 5 milyon avro ilave parayı kasalarına koyacaklarını söyledi.

Rakuten'in sponsorluğunun sadece maç formaları için geçerli olduğunu kaydeden Arroyo, antrenman formaları ile altyapı ve kadın futbol takımının forma reklamlarının halen boşta olduğunu ifade ederek yatırımcıları reklam vermeye davet etti.Barcelona Kulübün Başkanı Josep Maria Bartomeu yaptığı açıklamalarda Rakuten firması ve firmanın başkanı Hiroshi Mikitani ile bir araya gelmelerine futbolcuları Gerard Pique ve eşi Shakira'nın aracı olduğunu anlattı. Pique ve Shakira'nın, Mikitani'nin çok yakın arkadaşı olduklarını söyleyen  Bartomeu, Barcelonalı futbolcu ve eşinin 2015 yazında San Francisco'da planladıkları bir akşam yemeğinde Rakuten firmasının başkanıyla tanıştıklarını dile getirdi. Bartomeu, "Pique bu sponsorluk anlaşmasından herhangi bir komisyon aldı mı?" şeklindeki yöneltilen bir soruya ise "Biz büyük bir aileyiz. Pique de bizden biri. Aileye yardımından başka bir şey yapmadı." cevabını verdi.

Messi konusunda rahatız

Başkan, basın mensupları tarafından Arjantinli futbolcu Lionel Messi'nin sözleşmesinin yenilenip yenilenmeyeceği ile ilgili yöneltilen bir soruya da şu yanıtı verdi:

"Hepsi inanılmaz futbolculardan oluşan ve liderliğini tüm dünyanın tanıdığı Messi'nin yaptığı bir takıma sahibiz. Yakın bir zamanda Messi ve Rakuten ile birlikte bazı işler yapacağız. Belki de Pique ile birlikte. Messi konusunda rahatız. Sportif hayatını Barcelona'da bitireceğinden eminiz."

Barcelona kulübü geçtiğimiz sezon formalarına Birleşmiş milletler UNICEF’in reklamını üçretsiz olarak formalarına almış ayrıca yapmış olduğu organisazyonlara üçretsiz olarak katılarak maddi katkı sağlamıştır. 

Fahri İnce (fahri@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com "Avrupa'da Futbol" alanında içerik editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.