Son Dakika Haber

ManU'da Terör Önlemi !

İngiliz devi Manchester United, küresel olarak artan terör tehditi nedeniyle önlem almak amaçlı olarak kulübe stadyumda görev yapacak terörle mücadele uzmanı görevlendirdi.

Geçtiğimiz yılda iki kez stadyumu terör eylemleri ihbarları nedeniyle boşaltılan İngiltere Premier Lig ekibi Manchester United, sahası Old Trafford stadyumunda görevli olacak terör uzmanı getirildi.

Dünya’da son zamanlarda artan terör tehditi nedeniyle kurumlar önlem almaya devam ederken bunun son örneği spor kulüplerinde yaşanıyor. İngiliz ekibi Manchester United 76 bin kişilik kapasitesi bulunan Old Trafford’da herhangi bir olumsuzluk yaşamak istemiyor. Geçtiğimiz yılda alınan ihbarlar nedeniyle 2 kez boşaltılan Manchester ekibi, kentin emniyet teşkilatındaki özel araştırma ekibinden ayrılmış olan güvenlik görevlisini terörle mücadele müdürü olarak işe alındığını duyurdu.

İngiltere Futbol Federasyonu’ndan kısa süre önce tüm kulüplere bir uyarı yazısı gönderilmiş ve terör tehditine karşı dikkatli olmaları istenmişti. Bu uyarıyı dikkate alan daha önce de terör ihbarlarına maruz kalan Manchester United terör konusunda daha önce deneyimi olan güvenlik görevlesini stadın korunması için göreve getirdi.

Geçen yıl yaşanan olaylarda güvenlik zafiyetiyle gündeme gelen dünyaca ünlü kulüp Mayıs ayında bir gübenlik şirketinin tuvalette unuttuğu paket nedeniyle, Bournemouth maçı öncesi tribünler boşaltılmış, daha sonrasında da maç ilerleyen bir tarihe ertelenmişti.

Geçtiğimiz Kasım ayında stat turunda içeriye giren ve geceyi tuvalette geçiren iki Manchester United taraftarı nedeniyle gündeme gelmişti.

Küresel olarak tüm insanlığı tehdit eden terör tehlikesi kurumsal ve halka mal olmuş firmalar tarafından daha dikkatli bi şekilde yaklaşılmasına neden oluyor. Terör örgütlerinin insanların toplu halde bulduğu mekanları hedef alması dolayısıyla ülkelerde havalimanları ve alışveriş mekanları kırmızı alarmda iken bu tehditi belki de en yakından hissedebilecek toplanma yerlerinden biri de stadyumlar. Bu tehditi 2 kere yaşamış olan Manchester ekibi de dünya genelinde artan terör tehditi nedeniyle bir dizi güvenlik artırıma gidiyor. Bunun en önemli örneğini terör konusunda güvenlik uzmanı göreve getirerek yapan Manchester United, tüm ülkedeki spor kulüplerine örnek teşkil etmesi bekleniyor.

Fahri İnce (fahri@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com "Avrupa'da Futbol" alanında içerik editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.