Son Dakika Haber

Yılan Hikayesine Dönen Transferin Yıldız İsmi: Mehmet Ekici

O, Türk futbol tarihinin ara transfer döneminde en çok konuşulan ismi: Mehmet Ekici!


Murat Yıldırım

Adı 2016-2017 Türkiye Süper Ligi’nin ara transfer döneminde adı spor medyasında en çok konuştuğu isim oldu.

2014 yılının Ağustos ayında Werder Bremen’den Trabzonspor’a transferi gerçekleştiğinde birçok spor adamının Türk spor tarihinin ara transfer döneminde bu kadar konuşulacağını kimse tahmin bile edemezdi.

2016-2017 sezonununun ilk yarısının sona ermesine kısa bir süre kala Trabzonspor’un ligde sergilediği performans nedeniyle eleştirilen takımın 10 numara pozisyonunda oynayan Mehmet Ekici, takımdaki eleştirilen isimlerin en başında geliyordu. Aslında Mehmet Ekici’de ilk yarının bitmesine gelinirken sahada gösterdiği isteksiz performansıyla adeta takımdan gitmek istediğini gösteriyordu.

Bu duruma kayıtsız kalamayan Trabzon yönetimi devre arasına girildiği tarihlerde Mehmet Ekici ile masaya oturmuş, geleceği konusunda çizecekleri yol haritasını konuşuyorlardı. Sezon sonu sözleşmesi bitecek olan Mehmet Ekici yönetime gitmek istediğini ve de Trabzonspor’a para kazandırmak istediğini belirtmişti.

İşte olaylar tam da bu söz üzerine gelişti “giderken para kazandırmak”…

Giderken para kazandırmak isteyen Trabzon yöneticileri tarafından da görüşünün olumlu karşılanması üzerine menajerleri aracılığıyla bazı kulüplerle temasa geçen Mehmet Ekici, bu gelişmeler yaşanırken Fenerbahçe’ye gelmek istediğini belirtmişti.

Fakat Trabzonspor cephesinde Ekici açısından beklenmedik gelişmeler yaşanıyordu. Trabzonspor’un Olcay Şahan flörtü mü, Ekici’nin Beşiktaş tarafından istenmesi mi desek bir olay yumağı büyük krizin başlanmasında büyük nedenlerden biri olacaktı Beşiktaş kulübünün Ekici’ye talip olması.

Fenerbahçe’nin Trabzonspor kulübünün Ekici için resmi teklifte bulunması ile gelişen olaylar yumağında kriz Aatıf ile başladı. Trabzon yönetiminin Ekici’ye karşılık Aatıf ve Fernandao’yu istemesi üzerine Trabzonspor kulübünün Fenerbahçe ile flörtü yaşanmaya başladı. Fenerbahçe kulübünden  bu 2 ismin verilemeyeceğini belirtmesi üzerine Aatıf + 500 bin Euro bonservis bedeli önermesi yolunu açacaktı. Trabzon cephesinin bu teklife sıcak bakmasıyla Aatıf’ın Trabzonspor yolu tutması bekleniyordu.

Gelişmeler beklenenin dışında gelişti ve Aatıf Trabzonspor’a gitmek istemedi. İstenmeyen adam ilan edilen Aatıf Antalya kampına götürülmemesi bile onu Trabzonspor forması giymeye mecbur bırakmadı. Aatıf’ın bu kararlı tavrının ardından Ekici transferinde sadece para yolunda bir teklif sundu.

Fenerbahçe’de bu gelişmeler yaşana dursun esas krizin düğümü Trabzonspor’un Beşiktaş ile Olcay Şahan transferi gelişmesi ile yaşanacaktı. Olcay Şahan Trabzonspor’a transfer olurken gözler Mehmet Ekici’nin de Beşiktaş’ın yolunu tutması olacaktı.

Fakat Mehmet Ekici kulübüne tarihi resti çekerek söz verdiği takım olan Fenerbahçe’den başka bir takımda forma giymek istememesiyle birlikte kriz artık somut hale gelmiş olmuştu.

Olcay transferinden midir bilinmez ama Fenerbahçe 2 milyon euro bonservis bedeliyle Trabzonspor’un kapısını çalmış fakat red cevabı almıştı.

Dick Advocaat ve Başkan Aziz Yıldırım’ın Mehmet Ekici de bize gelmek istiyor sözleri bu çıkmazın en büyük sorunu oldu.

Çünkü; Trabzon cephesi Mehmet Ekici’nin Fenerbahçe’ye gitmesine sıcak bakmıyordu. Hedef Beşiktaş’tı.

Mehmet Ekici’nin kadro dışı kalmasını göze alıp Fenerbahçe’ye gitmek istemesi, sözleşmesinin 4 ay sonra bitecek bir oyuncuya 2 milyon euro bonservis bedelini kabul etmeyen Trabzon yönetimine haklı bir protesto gibi görünüyor şu aşamada.

Kadro dışı kalmasının Fikret Orman’ın talimatı olduğu konuşulsa da tecrübeli yıldız antrenör eşliğinden takımdan ayrı yapayalnız çalışmalarını devam ettiriyor.

Transfer döneminin bitmesine kısa bir zaman kala Şenol Güneş’ten seni aramızda görmek istiyoruz temalı gelen Mehmet Ekici’yle yapılan telefon görüşmesi de Mehmet Ekici’nin Fenerbahçe forması giyme sevdasına engel olmayacak gibi görünüyor.

Ara transfer dönemi biterken Fenerbahçe transferinde Trabzon cephesi geri adım atıp Fenerbahçe-Ekici aşkına izin verecek mi? 4 ay sonra sözleşmesi bitip bedelsiz bir şekilde Fenerbahçe’nin yolunu mu tutacak? Yoksa başka bir kulübe mi transfer olacak?

Tüm bu sorular cevabını araya dursun, bu sezon ara transfer dönemine damgasını vuran Milli yıldız kuşkusuz önümüzdeki günlerde de medyayı bir hayli meşgul edeceğe benziyor…