Son Dakika Haber

Kartalın Napoli Zaferi İtalyan Basınında Yankı Uyandırdı!

Beşiktaş’ın UEFA Şampiyonlar Ligi B Grubu’nda Napoliyle eşleşmişti. 3-2 'lik bir skorla deplasmanda mağlubiyet kaanması İtalyan gazelerinde büyük yankı yarattı . İtalyan spor basınının önde gelen spor gazeteleri, Beşiktaş’ın maçı almasını manşetlerinde genel olarak "Napoli’de kâbus" adıyla yayınladılar.

Triajı yüksek olan spor gazetesi La Gazzetta dello Sport’un sürmanşetinde"Napoli’de Türk işi" başlığını yazdı. Bu haberin alt başlığında da "Beşiktaş’a kendi evinde ilk mağlubiyet ve fazla hediye " ifade ederek maçın 3-2 bittiğini belirtti, Jorginho, Reina ve Insigne’nin hatalarının, Gabbiadini’nin yedekten oyuna girip gol atmasının da maçı kazanmaya yetmediğini açıkladı.

Maç hakkın da iç sayfadaki haberlerde de "Napoli her şeyi çöpe attı" yazarak, "Çok kötü savunma ve bir de değerlendirilemeyen penaltı. Beşiktaş 3 puana teşekkür ediyor." yorumuyla sert bir dille eleştirdi.

La Gazzetta dello Sport, Napoli’nin zor zamanlar geçirdiğini , "Napoli için zor bir dönem: Sarri tarih yazıyor; Şampiyonlar Ligi’nde San Paolo’da yenilmemişti. Şimdi işte kriz başladı." dile getirdi.

İtalyan gazetesi de, Beşiktaş’ın Napoli’yi bu krize devam ettirdiğini, mavi-beyazlı takım için son haftalarda üst üste aldığı 3. Yenilginin ardından takımda bir şeylerin yolunda gitmediğini takımdaki çatlakların olduğunu öne sürdü. Gazete, Napoli’nin bu mağlubiyetle grupta tur atlamayı zora soktuğunu yazdı.
Napoli’nin maça bütünüyle bakıldığında oyun kurmada başarılı olduğunu fakat, top rakip taraftayken  acı çektiğini ve defanstaki yüzeysel oynamanın Avrupa kupalarında affedilmesinin mümkün olmadığını, Beşiktaş’ın da bu fırsatı galibiyetle aldığını kaydetti.

Maçın gidişatını Napoli’nin 17 şut çekip, 17 korner attığını buna karşılık Beşiktaş’ın ise sadece 3 şut çekip, 3 gol atarak etkili olduğunu yazdı.

Gazete, Rus hakem Sergey Karasev’in performansına da 5 notunu vererek, Rus hakemin Napoli’ye verdiği ikinci penaltı için"Nezaketen bir hediye"  başlığını kullandı. Aboubakar’ın son anlarda attığı golde ofsayt olduğunu bunu vermeyerek, Türklere bir hediye verdiğini söyledi. Gazete, Manolo Gabbiadini’nin attığı golün iptal edilmesinin kanaat edici bir karar olmadığını da savundu.

Corriere dello Sport

İtalya’nın bir başka dev spor gazetesi Corriere dello Sport da "Napoli’de kâbus" diye maç haberini sürmanşetten verirken, Lorenzo Insigne’nin penaltıyı kaçırmasının, oyunu belirleyen golün ofsayttan kaydettiğini yazdı.

Gazete, "Defansta hata yapan Napoli’yi Türkler vurdu. Mertens ve Gabbiadini gol atan isimler oldu ama yeterli değil" diyerek üzüntüsünü sert bir dille eleştirdi.

İtalyan spor gazetesi iç sayfalarda ise " Kara bir gece Napoli’de. Kemerunlu golcü Aboubakar’ın ofsayttan attığı golle Beşiktaş, galibiyete imza attı" dedi. Maçın en iyi performasını sergileyen oyuncu olarak Aboubakar’a 8 puan veren gazete, uzun süren durağan dönem geçiren Kamerunlu golcünün herkesi şaşkınlığa uğratıp sahalara geri döndüğünü değerlendirdi.
Müsabakaya Rus hakemi için 6 puan gösteren Corriere dello Sport gazetesi, penaltılar için doğru bir karar verdiğini ama Aboubakar’ın attığı golde ofsayt olduğunu düşünmediğini hakemin buna karşı verdiği golü şaşkınlıkla karşıladığını açıkladı.

Corriere dello Sport gazetesi, Beşiktaş’ın İspanyol kalecisi Fabri’ye şu övgüleride yağdırmadan edemedi, "Fabri, mucizeler fabrikası: Mertens’in 2 pozisyonu ve 1 penaltısını kurtardı ve gecenin kahramanı oldu. Takımda bulunan arkadaşlarının onu kucaklamaları ve elini öpmeleri gerekir." diyerek maçın asıl yıldızının Fabri’nin olduğunu yazdı. Bir başka spor gazetesi Tuttosport da "Napoli’de kâbus" başlığıyla yenilgiyi manşete aldı.

Ceyhun Uz (ceyhun@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com Gece haber içerikleri editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.