Son Dakika Haber

İstanbul Maratonu'nda Atletler 15 Temmuz Şehitleri İçin Koştu

Dünyada Asya kıtasından başlayıp Avrupa'da sona eren tek yarışı olan Vodafone 38. İstanbul Maratonu dün koşuldu. Atletler bu kez 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminde şehit olan vatandaşların anısına koştu. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü (Eski adıyla Boğaziçi Köprüsü) Asya gişelerinden başlayan ve Sultanahmet Meydanı'nda tamamlanan 42 kilometre 195 metrelik maratonu kadınlar klasmanında Kenyalı Agnes Jeruto Barsosio ilk sırada tamamladı. Etiyopyalı Sechale Adugna Dalasa ikinci, aynı ülkeden Rahma Tusa Chota da üçüncü geldi. Erkeklerde ise erkeklerde Azerbaycan adına yarışa katılan Kenya asıllı atlet Evans Kiplagat birinci oldu. İkinci sırada Etiyopyalı Shura Kitata Tola, Kenyalı Peter Kiptoo Kiplagat ise yarışı üçüncü olarak tamamladı.

Büyükşehir Belediyesi Spor AŞ tarafından, '15 Temmuz şehitleri için koşuyoruz' sloganıyla düzenlenen maratonun startını Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş sabah saat 09.00'da birlikte verdi. Daha sonra vatandaşlarla birlikte yürüyerek 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden geçen Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, maratona halkın ilgisinden büyük memnuniyet duyduğunu söyledi. Şehitlerin anısına saygı için bu yıl koşu başlangıç noktalarında tabanca kullanılmadı. Maraton, hoparlörden verilen korna sesiyle başlatıldı. Maratona 10 bin, 15 kilometre yarışına 12 bin 500, 10 kilometre yarışına ise 15 bin 500 katılımcı kabul edildi.

Dünyaca Ünlü 50 Atlet Koştu

Yarışmacılar, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nü geçtikten sonra, Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı'ndan Beşiktaş'a indi ve ve sahil yolunu takip ederek Karaköy'e ulaştı. Galata Köprüsü'nü geçip Eyüp'e yönelen maratoncular, Feshane'den sonra Unkapanı üzerinden Yenikapı'ya yöneldi. Bakırköy'den yapılan dönüşle sahilden Gülhane Parkı'na uzanan parkur, Sultanahmet Meydanı'ndaki Dikiltaş'ta son buldu. Altın kategoride koşulan maratona dünya çapında ünlü 90 elit atlet katıldı. Türkiye'nin yanı sıra Belarus, Eritre, Etiyopya, Güney Afrika, Kenya, Rusya ve Ukrayna'dan koşucular geldi.

Kahramanlar Koşusu'na Büyük İlgi

Bu yıl, 'Kahramanlar Koşusu' adı altında düzenlenen 8 kilometrelik halk koşusu ise Altunizade'den başlayıp Dolmabahçe'de tamamlandı. Bu konuş büyük ilgi gördü. Organizasyonun bu etabında, çok sayıda kurum, şirket, dernek ve sivil toplum kuruluşu yer aldı. Dereceye giren sporculara toplam 887 bin dolar ödül dağıtıldı. Genel klasmanında 216 bin dolar ödül belirlenirken, kadınlar ve erkeklerde ilk 5 sırayı alan sporcular, sırasıyla 50 bin, 25 bin, 15 bin, 10 bin ve 8 bin dolar ödül aldı. Maraton zaman bonusu olarak ise 550 bin dolar ödül verildi.

Kıvanç Kurgulu (kivanc@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com "Diğer Sporlar" alanında içerik editörü. Hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.