Son Dakika Haber

İki Büyük Kulübe Ceza

Türkiye Futbol Federasyonu’na bağlı Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu incelemelerinde Spor Toto Süper Lig’ de 13. Haftasında oynanan Fenerbahçe- Beşiktaş maçında ev sahibi takım Fenerbahçe’ye toplam 200 bin lira para cezası verilmesi konusunda karar aldı.

PFDK’nın açıklamasına göre Fenerbahçe taraftarlarının bulunduğu bölümde oluşan saha olayları nedeniyle 45 bin TL, güvenlik gerekçesiyle merdiven boşluklarının boş bırakılmadığından ötürü 25 bin TL, yayıncı kuruluşa müsabaka öncesinde soyunma odasında görüntü çekilmesine izin verilmediğinden ötürü 15 bin TL. Spor ahlakına ters düşen pankart nedeniyle 15 bin, taraftarların kötü ve çirkin tezahüratları nedeniyle de 100 bin TL olmak üzere toplamda 200 bin TL gerekçeleriyle aktarılmıştır.

Çirkin ve kötü tezahüratlardan ötürü Ülker stadının büyük bölümünde taraftara elektronik bilet bloke cezaları uygulanmıştır. Derbi maç nedeniyle konuk olan Beşiktaş takımının saha olayları nedeniyle 15 bin TL para cezası aldığı açıklanmıştır. Aynı zamanda maçı statta izleyen Beşiktaş taraftarlarına da elektronik bilet bloke sistemi uygulandığı açıklanmıştır.

Aziz Yıldırım’a Ceza Yok

TFF Hukuk Müşavirliğinin yaptığı açıklamada sportmenliğe aykırı hareket ettiği gerekçesiyle, PFDK iletilen Aziz Yıldırımın disiplin ihlali unsuru içeren suç oluşmadığından ceza almasını gerektirecek bir durum bulunmadığını açıklamışlardır. Süper Lig’de yer alan Aytemiz Alanyaspor ve Atiker Konyaspor takımları arasında maç esnasında taraftarların neden olduğu saha olayları neticesinde her iki kulübe de 20’şer bin TL ceza verildiği açıklanmıştır. Kasımpaşa Galatasaray maçında da taraftarların çıkardığı olaylar nedeniyle de saha olaylarından ötürü 15 bin TL ceza aldığı açıklandı.

Gaziantepspor ve Akhisar Belediyespor maçlarında çıkan saha olaylarından ötürü 15bin TL, kötü tezahürattan dolayı 100 bin TL ve toplamda 115 bin TL cezaya çarptırıldı.

TFF 1. Lig temsilcisi Elazığspor’da konuk ettiği Denizlispor’u maçta yaşanan disiplin ihlalleri nedeniyle ceza aldılar. Elazığspor kötü şekilde tezahürat nedeniyle 10 bin TL ve saha olayları nedeniyle 30 bin TL olmak üzere toplam 40 bin TL ceza almıştır. Elazığspor kulübü başkanı Sedat Karataş TFF’ye yönelik sportmen dışı hareketi ile MHK tarafından 111 gün hak mahrumiyeti cezası almıştır. Ayrıca 65 bin TL para cezası verilmiştir. İdareci Zafer Yetiş’in müsabaka görevlisine saldırması 75 gün hak mahrumiyetine ve 11 bin TL cezaya neden oldu. Kulüp görevlisi Eray Değer’in talimatlara aykırılığı ve müsabaka hakemine yönelik sportmen dışı hareketi ile 36 gün hak mahrumiyetine, Yavuz Elma adında diğer kulüp görevlisinin de sportmen dışı hareketi gerekçesiyle 21 gün hak mahrumiyeti verilmesine karar verilmiştir.

Eskişehirspor Mersin İdmanyurdu müsabakasında misafir takım izleyicisine satılan yüksek fiyatlı bilet nedeniyle 26 bin TL, Mersin İdmanyurdu takımına da sportmenliğe aykırı hareketten ötürü 5.250 TL ceza uygulanmıştır.

 

 

Feraye Kılınç (feraye@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com haber içerikleri editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.