Son Dakika Haber

Güney Amerika Kupası, Uçak Kazası Kurbanı Chapecoense'nin

Kolombiya'da düşen yolcu uçağında futbolcularını ve teknik heyetini kaydeden Brezilya Birinci Lig takımlarından Chapecoense'ye dünyanın dört bir yanından destek yağıyor. Sud Americana Cup'ın (Güney Amerika Kupası) bu yıl, büyük bir felaket yaşayan Chapecoense kulübüne verileceği açıklandı. Brezilya Birinci Ligi'ne iki yıl önce çıkan ve çok kısa bir süre içerisinde büyük başarı sağlayan Chapecoense takımı, Kolombiya'ya, Güney Amerika Kupası'nın final maçı için gidiyordu. Takımın bindiği ve içerisinde 77 kişinin bulunduğu uçak, Medellin kenti yakınlarında iniş için alçalırken bilinmeyen bir sebeple dağlık araziye düşmüştü. Kazadan 6 kişi kurtulurken 71 kişi hayatını kaybetmişti.

Kolombiya basın organlarında yer alan haberlere göre, Chapecoense Kulübü Başkanı Ivan Tozzo, Güney Amerika Futbol Konfederasyonu'nun (CENMEBOL) Güney Amerika Kupası ve 2 milyon dolarlık ödülü kendilerine vereceğini aktardı. Kararın, CENMEBOL tarafından onaylandığını dile getiren Ivan Tozzo, kupa töreninin yapılıp yapılmayacağının ise henüz belli olmadığını söyledi. Öte yandan Kolombiya'daki üzücü uçak kazasında hayatını kaybeden Chapecoenseli futbolcular, teknik ekip ve yöneticiler ile Brezilyalı gazeteciler için kulübün stadı Arena Conda'da da yaklaşık 19 bin taraftarın katıldığı bir cenaze töreni düzenlendi.

Dev Kulüpler ve Yıldız Oyuncular Yardım İçin Sıraya Girdi

Brezilya'nın önde gelen futbol kulüpleri ile Real Madrid, Barcelona ve Chelsea gibi Avrupa devleri, zor günler geçiren Chapecoense takımına yardım etmek için adete sıraya girdi. Söz konusu kulüpler, Chapecoense'ye bedel talep etmeden çok sayıda kiralık oyuncu verebileceklerini açıkladı. Ayrıca Riquelme, Ronaldinho, Adriano ve Lucio gibi futbola bırakan eski yıldızlar da mağdur takımına yardım kararı aldı.

Kazadan Yaralı Kurtulan Uçuş Görevlisi Taburcu Edildi

Bu arada kazadan kazadan yaralı olarak kurtulan 6 kişiden biri olan uçuş ekibi görevlisi Erwin Tumiri'nin tedavi gördüğü hastaneden taburcu edildiği belirtildi. Ülkesine dönmeden önce yayınladığı görüntülü mesajla Kolombiyalılara teşekkür eden Bolivyalı Tumiri, Kolombiya’yı tekrar ziyaret etmek istediğini kaydetti. Bolivya'nın Santa Cruz de la Sierra şehrinden Kolombiya'nın Medellin kentine hareket eden ve Brezilya Birinci Ligi Futbol Ligi ekiplerinden Chapecoense takımı dahil 77 kişinin (9'u mürettebat, 68'i yolcu) bulunduğu uçak dağlık araziye düşmüş, kazada 71 kişi ölmüştü.

Fahri İnce (fahri@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com "Avrupa'da Futbol" alanında içerik editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.