Son Dakika Haber

Fenerbahçe Ve Aziz Yıldırım'a Disiplin Cezası

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Disiplin Kurulu, Fenerbahçe – Gazatasaray Odeabank müsabakasında çıkan olaylar sebebiyle Fenerbahçe Kulübüne 29 bin lira, kulüp başkanı Aziz Yıldırım'a da ihtar ve 3 bin TL para cezası kesti. Federasyondan yapılan yazılı açıklamaya göre, kurul, Spor Toto Basketbol Süper Ligi'ndeki karşılaşmada Fenerbahçeli basketbol taraftarlarının küfürlü tezahürat yapmaları, salona yabancı maddeler atmaları ve kulüp başkanı Aziz Yıldırım'ın genel anons sistemini seyircileri yönlendirmek için izinsiz kullanması sebebiyle Fenerbahçe Kulübü'ne toplam 29 bin lira para cezası kesilmesine karar verdi.

 

Disiplin Kurulu, kulüp başkanı Aziz Yıldırım'ı da izinsiz anons yapmasından dolayı Basketbol Disiplin Yönergesi'nin 19.1. maddesine göre15 gün hak mahrumiyeti ve 9 bin lira para cezası ile cezalandırırken, temel cezaya indirim içeren Basketbol Disiplin Yönergesi'nin 14. maddesinin uygulanması suretiyle, sonuç olarak cezayı ihtar ve 3 bin liraya çevirdi.  Derbi maçta anons yapan Fenerbahçeli basketbolcu Melih Mahmutoğlu ile başantrenör Zeljko Obradovic'e ise herhangi bir ceza verilmesine gerek görülmedi. Disiplin kurulu ayrıca, Beşiktaş'a 5 bin TL, Best Balıkesir'in hafta başında görevine son verdiği başantrenör Mete Babaoğlu'na da 3 maç men ve 7 bin TL para cezası kesilmesini kararlaştırdı.

Olaylı Derbide Neler Yaşanmıştı

Spor Toto Basketbol Süper Ligi'nin 6. haftasında Fenerbahçe,kendi evinde Galatasaray Odeabank'ı 92-74 mağlup etti. Ancak maçta çıkan olaylar ve gergin atmosfer galibiyeti gölgeledi. Maçın ikinci periyodunda bitimine 7 dakika 45 saniye kala Göksenin Köksal'ın Antic'e yaptığı faul sonrası iki oyuncu arasındaki gerginlik yaşandı. Bu durum tribünlerde de hareketlenmelere yol açtı. Hemen ardından karşılaşmanın başhakemi Engin Kennerman ve Ergin Ataman arasında tartışma çıktı. Hakem Kennerman, Ataman'ın itirazlarını teknik faul ile kararıyla cezalandırdı. Bunun üzerine tribinler daha da gerginleşirken bazı taraftarlar sahayı yabancı cisim yağmuruna tuttu. Olayların büyümesi üzerine Fenerbahçe -Başkanı Aziz Yıldırım, hakemlerden izin almadan mikrofonu eline alarak taraftarlara sakin olmaları konusunda uyarıda bulunda. Yıldırım, taraftarlarına, “Dikkat edin, tuzağa düşüyorsunuz, Rica ediyorum, maçı önde götürüyoruz.” diye konuştu. Fenerbahçe'nin takım kaptanı Melih Mahmutoğlu da mikrofon aracılığıyla taraflarlara küfretmemeleri çağrısını yaptı.  Melih Mahmutoğlu'nun bu uyarısına ise Galatasaray Odeabank Başantrenörü Ataman tepki gösterirken  olaylar bir süre daha devam etti.

Feraye Kılınç (feraye@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com haber içerikleri editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.