Son Dakika Haber

Eto'o'nun Vergi Kaçırmaktan İspanya'da 10 yıl 5 Ay Hapsi İsteniyor

Antalyaspor'da forma giyen Kamerunlu futbol yıldızı Samuel Eto'o'nun başı derde girdi. Eto'o'nun daha önce İspanya'da top koşturduğu dönemde vergi kaçırdığı iddiasıyla hakkında adli tahkikat başlatıldığı iddia edildi. İspanya'nın yüksek en çok satan gazetelerinden El Pais, ünlü futbolcu hakkında çarpıcı iddiaların yer aldığı bir haber yayınladı. Detaylı şekilde verilen ve tam sayfa kullanılan habere göre savcılık Eto'o hakkında uzun bir iddianame hazırladı. Haberde, vergi kaçakçılığı soruşturmasını yürüten savcılığın, Eto'o hakkında toplamda 10 yıl 5 ay yıl hapis (2006 senesi için 1 yıl 5 ay, 2007, 2008 ve 2009 yılları için de üçer sene) ve 14 milyon Euro para cezası talep ettiği yazıldı.

Devletten 3 Milyon 400 Euro Vergi Kaçırdığı İddia Ediliyor

Eto'o, ünlü İspanyol kulübü Barcelona formasını giydiği 2006 - 2009 yılları arasında Maliye Bakanlığı'ndan toplamda 3 milyon 400 bin Euro vergi kaçırmakla suçlanıyor. Kamurunlu oyuncunun, imaj reklam haklarıyla ilgili elde ettiği maddi geliri maliyeye beyan etmediği ve toplam gelirinden yüzde 45 oranında hesaplanan gelir vergisini devlete ödemediği ileri sürüldü. Savcılık iddianamesi ve El  Pais gazetesinde yayınlanan habere göre, Kamerunlu futbolcunun imaj haklarını İspanya'da Bulte 2002 ile Macaristan'da Tradesport adlı iki şirkete devretmiş gibi gösterdiği, ancak soruşturmada gerçek hak sahibinin Samuel Eto'o olduğunun anlaşıldığına yönelik bilgiler yer aldı. İspanyol savcılığının iddianamesinde Eto'o'nun yanı sıra uzun süre menajerliğini yapan ve sağ kolu olarak nitelendirilen Josep Maria Mesalles'e de aynı suçlamaların yöneltildiği belirtildi.

Yıllarda İspanya'da Forma Giydi, Gol Kralı Oldu

1981 yılında Kamurun'un Douala kentinde dünyaya gelen Samuel Eto'o, 1997 senesinde Real Madrid'e transfer oldu. Sezon sonunda 4 milyon 400 bin Euro bedelle Mallorca takımına imza attı. Mallorca formasıyla 54 gol atan Eto'o, 2004 yılında 24 milyon Euro karşılığında Barcelona'ya gitti. 2005 – 206 sezonunda 26 gol atarak gol kralı oldu. Daha sonra sırasıyla Inter, Anzhi, Chelsea, Everton ve Sampdoria kulüplerinde görev yaptı. 2015 yılında ise Antalyaspor'da transfer oldu. Eto'o, halen Antalyaspor'un kaptanlık görevini yürütüyor.

Fahri İnce (fahri@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com "Avrupa'da Futbol" alanında içerik editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.