Son Dakika Haber

BundesLiga'da video yardımcı hakem uygulaması

Almanya 1. Futbol Ligi BundesLiga’da 2017-2018 sezonunda video hakem uygulamasına geçileceği duyuruldu. Yardımcı Video Hakem (VAR) uygulamasına geçileceği açıklanan futbol federasyonlarından bu kararı önümüzdeki sezon uygulayacağını açıklayan en son lig BundesLiga oldu.

Deneme sürecinden başarılı bir sonucun çıkmasının ardından, önümüzdeki yeni sezonda BundesLiga’da Yardımcı Video Hakem sistemine geçileceği açıklandı.

FIFA tarafından açıklandığı günden bu yana sürekli tartışmalara yol açan futbola teknolojinin girmesine neden olan araçların futbol zevkini azaltacağını düşünen futbol insanlarının karşı çıktığı uygulama Almanya’da hayata geçiyor.

İlk olarak FIFA Kulüpler Dünya Kupası’nda uygulanan sistemde Kashima Antlers-Atletico Nacional maçında hayata geçmiş, hakem Viktor Kassai bir pozisyonda Video Yardımcı Hakem’e başvurarak penaltı kararına karar vermişti.

Aralık 2016’da görücüye çıkan ve uygulanan sistem ülkelerin futbol federasyonları tarafından liglerde hayata geçilmeye başlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde TFF Başkanı Yıldırım Demirören’in de Süper Lig’de uygulanacağını açıklamıştı.

Almanya Futbol Federasyonu tarafından alınan kararla 2017-2018 sezonunda Bundesliga’da Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemine geçileceğini duyurdu.

Uygulanacak sistemle sadece penaltı, gol, kırmızı kart pozisyonlarında ve yanlış oyuncuya kart gösterilen durumlarda yararlanılacağı belirtildi.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören’in de önümüzdeki Mart ayında Video Yardımcı Hakem (VAR) sisteminin testlerine başlayacağını dile getirmişti.

Gol çizgisi teknolojiyle başlayan futbola teknolojinin girmesine bazı kesimler oldukça sert tepki vererek futbola olan ilginin azalacağını iddia etmiş, futbol camiası 2’ye bölünmüştü.

Marka değeri açısından Avrupa’nın önde gelen liglerinden olan Almanya 1. Futbol Ligi BundesLiga’da alınan bu karar nedeniyle yeni tartışmalara gebe olacağı kuşkusuz.

2017-2018 yılında hayata geçirilecek sistemle başlayacak olan düzenlemelerde hakemler tartışmalı pozisyonlarda oyunu durdurup saha kenarlarında yer alan Video Yardımcı Hakem uygulamasına başvurabiliyor.

FIFA Kulüpler Dünya Kupası maçıyla futbol hayatının içine resmi olarak giriş yapan uygulama, hakemin oyunu durdurup görüntelere bakması nedeniyle oyunu soğuttuğu ve futbola olan ilginin azalacağı yönünde görüş hakim olsa da BundesLiga’da hayata geçecek olması Avrupa’da radikal karar olarak nitelendiriliyor.

 

Fahri İnce (fahri@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com "Avrupa'da Futbol" alanında içerik editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.