Son Dakika Haber

Birinci Lig'in lideri Yeni Malatyaspor Hedefe Kilitlendi

Türkiye Futbol Federasyonu Birinci Ligi'nin lideri Yeni Malatyaspor, bu hafta evinde Giresunspor'u konuk edecek. Geçtiğimiz hafta deplasmanda Eskişehirspor'a yenilen Malatya, yine de puan avantajı sayesinde liderliği kaptırmadı. Kulübün teknik direktörü İrfan Buz, 6 haftadır oturdukları liderlik koltuğundan inmeye niyetleri olmadığını, Giresun maçından da 3 puan almayı hedeflediklerini söyledi. Önceki yıl kimsenin Yeni Malatyaspor'dan başarı beklemediğini ancak gelenin noktada play-off oynayabilecek ekip haline geldiklerini söyledi. Kadrolarını güçlendirdiklerini ve çok verimli bir hazırlık dönemi geçirdiklerini belirten İrfan Buz, hem yerli hem de yabancı transferlerinin çok isabetli olduğunu aktardı. Ligi lider olarak bitirip Süper Lig'e çıkmak istediklerini vurgulayan İrfan Buz, Türk futbolunda da kişisel anlamda kalıcı olmayı amaçladığını bildirdi.

'8 Yıl Almanya'da Görev Yaptı, Daum İle Türkiye'ye Geldi'

25 yıldır futbol kariyerine devam eden İrfan Buz, daha önce 8 yıl boyunca Almanya Futbol Federasyonu alt yapılarında görev yaptı. Almanya'da çalışırken ünlü teknik direktör Cristoph Daum ile birlikte Bursaspor'a geldi. Daum ayrıldıktan sonra Bursaspor'da kalarak kulübü ligde sekizinci sıraya taşıdı. Yeşil – beyazlı ekip, ligdeki başarısı sayesinde UEFA kupasına da katılma hakkı elde etti. Daha sonra başkent ekibi Gençlerbirliği'ne transfer oldu. Son olarak da Yeni Malatyaspor'un başına geçti. İrfan Buz, maçlar sırasında saha kenarındaki hırslı hareketleri ve tavırlarıyla biliniyor. Bu durumun rakip seyircilere antipatik gelebildiğini vurgulayan deneyimli teknik direktör ancak bugüne kadar kimseye hiçbir saygısızlık yapmadığını dile getirdi. İrfan Buz, coşkusu ve tutkusunun yanı sıra eğitimiyle de dikkat çekiyor. Almanca, İngilizce, Boşnakça, Sırpça ve Hırvatça bilen Buz, yabancı oyuncularıyla anlaşmak için tercümana ihtiyaç duymuyor.

'Futbolda Başarı, Sabır ve Profesyonellikten Geçiyor'

İrfan Buz, Türk futbol camiasındaki  acelecilik ve sabırsızlığı da eleştirdi. Türkiye'de teknik adamların 3 maçlık kredisinin bulunduğunu hatırlatan İrfan Buz, aksine futbolda başarının sabırlı olmak ve profesyonellikten geçtiğini ifade etti. Bu konuda kulüp yönetimlerine büyük iş düştüğünü anlatan Buz, futbolun içinden gelen isimlerin yönetimde daha aktif olması gerektiğini belirtiyor.

 

 

Feraye Kılınç (feraye@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com haber içerikleri editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.