Son Dakika Haber

Biri bunları durdursun!

Hem futbol kalitesi ile hem de futbol için ayırdıkları bütçe ile her defasında insanların dudaklarının uçuklamasına sebep olan İngiliz futbolunun zirve ligi olan Premier Lig’de bu yaz döneminde ki transfer sezonunda harcanan toplam parayı duyan herkes şaşırdı. Aslında İngiltere için pek de şaşırılmayacak olan miktar yine de diğer liglere göre kıyaslandığı zaman dudakları uçuklatacak cinsten. Futbol takımlarının bu kadar fazla parayı taraftarlarının desteği ile kazandığını her defasında dile getiren İngiliz futbol yöneticileri pek de haksız sayılmazlar. Bizim ülkemizde ki 2. Lige göre bile oldukça kaliteli olan İngiliz futbolunda 2 lig maçlarında bile tribünler tıklım tıklım doluyor. Taraftarların gönül verdikleri renklere gönülden bağlı olmaları transfer dönemlerinde takımları rahatlatıyor.

Toplamda 20 takımın şampiyonluk mücadelesi verdiği İngiltere’nin birinci futbol ligi Premier Lig’de bu transfer sezonunda harcanan toplam para 1 milyar 165 milyon Sterlin.

Avrupa kısıtlıyor İngiliz harcıyor

Ülkemizde de Fenerbahçe, Trabzonspor ve Beşiktaş gibi köklü kulüplerin bile UEFA tarafından Finansal Fair Play çerçevesini terk etmeden titizlik ile yaptıkları transfer çalışması politikasını Avrupa’nın birçok dev kulübü de uygulamak zorunda kalıyor. Avrupa’da ki kulüplerin transfer için kemeri bu kadar sıkmasına karşılık İngiliz takımlarının transferler konusunda bu kadar bonkör davranmaları dünyanın her köşesindeki futbol sever insanları şaşırtıyor.

Bir önceki yıla kadar sadece yayın gelirlerinden bile 3 Milyar Sterlin kazanan Premier Lig takımlarını, yeni sezonda yayıncı kuruluş ile yapılan görüşmeler sonucunda yapılan antlaşma ile 5 Milyar Sterlini paylaşacaklar. Sadece Manchester City ve Manchester United takımlarının transfere harcadıkları para 150 Milyon Sterlini geçerken, bu iki takımın ligdeki rakiplerine karşı ezici bir üstünlük sağladığı da otoriteler tarafından kabul gördü.

M. United takımının 89 Milyon Sterlin ile kadrosuna kattığı Pogba ‘da dünyanın en pahalı transferi olarak Premier Ligin en pahalı futbolcusu olma unvanını da eline almış oldu. Transfere harcanan paraların ardından heyecanlanan İngiliz taraftarlar harcanılan paranın takımın galibiyet sayılarına da etki etmesini istiyor.

Ayrıca yeni transferler ile taraftarların statlara akın etmesi ve  forma satışlarının tavan yapması takımların kasalarını doyuruyor.

Fahri İnce (fahri@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com "Avrupa'da Futbol" alanında içerik editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.