Son Dakika Haber

Avrupa’da Yeni Bir Lig Kuruluyor

Avrupa’ da yer alan büyük kulüplerden UEFA’ya karşı atak geliyor. Bundan sadece birkaç hafta önce değiştirilen UEFA Şampiyonlar Ligi’nin yeni formatına tepkiler büyüyor. Avrupa’da yer alan kulüpler değiştirilen formatın bazı hakları ihlal edeceğini öngörürken, UEFA yapılan değişiklikten geri adım atmıyor. UEFA’nın bu değişimi Avrupalı kulüpler arasında da büyük gerilime sebep oldu. Peki, UEFA yaptığı bu değişikli ne gibi şeyleri amaçlamış olabilir?

    UEFA Şampiyonlar Ligi’nde formatın değişimiyle Avrupa’da yer alan büyük ülkelerden dörder takımı direkt gruplara alacak bu sistem diğer kulüpleri kızdırmakta haklı. Dünya ülke sıralamasında ilk dörtte yer alan Almanya, İtalya, İspanya, İngiltere gibi ülkelere verilecek olan bu ayrıcalık ile bu ülkelerde yer alan dörder kulüp direkt olarak gruplara kalacak. Çok anlamsız ve takımlar arasında ayrımcılık yapan bu uygulama ile Avrupa’da top koşturan kulüplerden bazıları kendi aralarında gruplaşmaya başlamış bile. Gelen haberlere göre Belçika, Hollanda, İskoçya, İsveç ve Norveç gibi birçok önemli ülke yeni bir lig kurmak için kendi aralarında birliktelik oluşturdular. Kurulacak olan bu ligin UEFA’dan çok ayrı bir yapıda olacağı ve bu ligde yer alacak takımların kendi liglerinde artık oynamayacakları da gelen haberler arasında. Yani bu ligde yer alan takımlar mücadelelerini sadece kurdukları ligde yapabilecekler. İlk bakışta biraz imkânsız gibi gözükse de bu ligi kurmakta bu ülkeler çok kararlı. Hatta son günlerde Danimarka’nın önde gelen kulüplerinden FC Kopenhag, böyle bir uluslararası ligin kurulması için resmi olarak görüşmelere başladıklarını ilan etti. Böyle bir lige birçok takımın isteksiz olmasına rağmen bazı kişiler tarafından söylenenlere göre Celtic, Ajax, PSV, Anderlecht, Rosenborg, Malmo, Club Brugge gibi büyük kulüplerin bu ligde yer alabilecekleri, bunlara ilaveten Dinamo Zagreb, Kızılyıldız, Sparta Prag gibi bazı kulüplerinde katılabileceği düşünülüyor. Böyle bir lig oluşturulacağı zaman yayın, yayın gelirleri, maç gelirleri gibi sorunların nasıl çözüleceği daha açıklanmadı. Ancak bu haberlerden sonra bazı kulüplerin taraftarlarından itirazlar yükseldi. İtirazlar ise sonucu yine değiştiremediği ve kulüplerin böyle bir ligi kurmakta kararlı oldukları ifade ediliyor.

    Böyle bir ligi kurmalarındaki en büyük nedenin, zaten büyük olan kulüplerin daha da büyüyecek olması olarak açıklanıyor.

Fahri İnce (fahri@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com "Avrupa'da Futbol" alanında içerik editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.