Son Dakika Haber

Avrupa'da hala ırkçı tavırlar rahatsız ediyor

İspanyol basının ırkçı eleştirilerine maruz kalan Brezilya asıllı olan İspanyol Futbolcu Diego Costa, her eleştirilerinde ‘safkan İspanyol’ olmadığı için eleştirilerde bulunan basın için eleştirilerde bulundu.

Avrupa söz insan hakları savunucusu konumu ile platformalar da demeçler verirken bunun aslında ne kadar gerçekten uzak olduğunun bir sonucunu, spor basınında Diego için yapılan ırkçı eleştirilerin sürekli devam etmesi ile ortaya koydu. Brüksel’de yapılan karşılaşma sorunca konuşan Diego Costa, medya mensuplarının aldıkları tutum için kesinlikle ırkçı ve Avrupa’ya yakışmayan yorumlar sarf edildiği için isyan etti. Gerçek bir safkan İspanyol olmadığı için bu eleştirilerin olduğunu ve bunu direk söylemekten çekinmeyen ırkçı kalemlerin suç işlediklerini de söyledi.

Diego Çizgisinden Emin

Belçika ile yapılan maç sonucunda 2-0’lık bir galibiyet alan İspanya, maç sonrasında kameralarının ve mikrofonların karşısında olan Costa, tüm isyanını dile getirerek,’’ oynadığım maçların performansını siz gazeteciler ve basıl mensupları değerlendireceksiniz ama ben iyi oynadığımı düşünüyorum ve sırf bir İspanyol Takımında oynamıyorum diye özel olarak eleştirmek zorunda değilim’’ diyerek gerçek hislerini ortaya koydu. Chelsea takımında forma giyen tecrübeli oyuncu, yaptığı açıklamasında sezona iyi başladıklarını ve tüm ağır eleştirilere rağmen iyi bir oyun koyduğunu dile getirdi. Açıklamasına devam eden yıldız oyuncu, zaman zaman hatalarının olduğunu bunun için birinin hatırlatma ya da uyarmasına gerek olmadığını ve öz eleştiri yapabilen bir insan olduğunu da dile getirdi.

Takım içinde kendini sevdiren bir oyuncu olarak Diego, tüm takım arkadaşlarının kendisine güven duyduğunu dile getirmekte. İngiliz takımı Chelsea ile anlaşması olan oyuncu, teknik adam olarak Conte iyi bir başlangıç yaptı ve bizde yakım oyuncuları olarak yanındayız ve onunla en üst zirvelere çıkmayı hedefliyoruz diye konuştu. Yapılan İspanyol spor basını eleştirilerinin sadece ırkçı olduğunu ve bunun İnsan haklarını konusunda savunucu olan Avrupa’nın tam tersi bir tutum olduğunu dile getirerek, otoriteler içinde bir gönderme yaptı. Basın için onlarında öz eleştiri yapmaya haklarının olduğunu ve bunu en iyi şekilde kullanmaları gerektiğini dile getirerek, iğneli sözler sarf etti.

 

Fahri İnce (fahri@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com "Avrupa'da Futbol" alanında içerik editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.