Son Dakika Haber

Ali Koç Başkan Seçildikten Sonra İlk Transferini Yaptı

Fenerbahçe’de başkan belli oldu. Uzun bir süredir Fenerbahçe Başkanlığını yürüten Aziz Yıldırım, son kongrede seçimi kazanamadı. Ali Koç seçilmesinin ardından ilk transferini gerçekleştirdi. Fenerbahçe’ye yeni bir sportif direktör getiren Ali Koç, futbolun anahtarını Fransa’da bir isme emanet etti. Fenerbahçe’nin yeni sportif direktörü Damien Comolli oldu. Comolli dün gece itibariyle İstanbul’a geldi.

Lyon’dan İstanbul’a uçan Comolli, uçağının iniş yapmasından sonra direkt olarak konaklayacağı otele gitti. Comolli kendisine yöneltilen sorulara, “Ali Koç’un başkan seçilmesinden dolayı çok mutluyum. Ali Koç’un davet etmesi üzerine İstanbul’a geldim” yanıtını verdi.

Fenerbahçe’de futbol direktörlüğü görevine gelip gelmeyeceği sorusuna ise Comolli, “Bunu konuşmak için henüz erken” cevabını verdi.

Damien Comolli kimdir?

Kariyeri süresince antrenörlük, futbol direktörlüğü ve gözlemcilik gibi görevler yürüten Damien Comolli 13 Aralık 1972 doğumlu. Comolli daha önce Liverpool, Monaco, Tottenham, St.Etienne ve Arsenal gibi önemli kulüplerde görev yaptı.

Comolli, 1996 senesinde Arsenal’de 7 sene boyunca gözlemci pozisyonunda çalıştı. Bu süre zarfında Gael Clichy, Kolo Toure ve Ammanuel Eboue gibi isimleri keşfetti. St. Etienne’de  teknik direktörlük görevini 2004-2005 yılında yürüten Comolli, burada Fransız ekibinin 6. Sırada ligi tamamlamasını sağladı ve St. Etienne Fransa Kupası’nda da yarı final oynamayı başardı.

Tottenham’da 2005 ile 2008 yılları arasında futbol direktörlüğü görevini yürüten Comolli, buradaki görevi esnasında Younes Kaboul, Gareth Bale, Giovani dos Stantos, Luka Modric, Kevin-Prince Boateng, Vedran Corluka, Alan Hutton ve Dimitar Berbatov gibi önemli oyuncuların takıma kazandırılmasına yardımcı oldu.

Liverpool’da 2010 senesi itibariyle futbol direktörlüğü görevini devralan Comolli, Andy Carroll, Luis Suarez, Jordan Henderson, Charlie Adam, Jose Enrique gibi oyuncuları takıma kazandırdı. Comolli’nin Liverpool’dan ayrılması 2012 yılında gerçekleşti ve bu kararı ailevi sebeplerle verdiğini söyledi. Ancak İngiliz medyası kendisinin yaptığı transferlerde başarısız olunması sebebiyle Comolli ile Liverpool’un yollarının ayrıldığını yazdı.

Ceyhun Uz (ceyhun@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com Gece haber içerikleri editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.