Son Dakika Haber

Akyazı Arena’nın İhtişamı Görenleri Büyüleyecek

 

Trabzonspor’un yeni yapılan ve uzun zamandır beklenen stadı Akyazı Arena artık maçlar için hazır hale getirildi. Taraftarlar tarafından uzun zamandır beklenilen ve gösterişi ile de büyük heyecan uyandıran statta sona yaklaşıldı. Ülke genelinde bulunan statlar göz önünde bulundurulduğunda deniz doldurularak yapılan ilk stat olan Akyazı Arena ligin 14. haftasında oynanacak olan Adanaspor maçıyla birlikte hizmet vermeye başlayacak.

Trabzonspor’un Gözdesi Türkiye’de Tek

Akyazı Arena’nın ilk çalışmalarına 24 Kasım 2013 tarihinde başlanılmasının üzerine tam 3 yılın geride kalması ardından çalışmalarda sona gelindi. Toplamda 41 bin 461 seyirci kapasitesine sahip olan statta zemin malzemesi olarak hibrit çim kullanıldı. Trabzonspor’un yeni stadı olan Akyazı Arena Türkiye’de deniz doldurularak yapılan ilk stat olmasının yanında çatı sistemi olarak da Türkiye’de bir ilk konumunda. Trabzonspor’un yeni mabedinde akıllı çatı sistemi kullanılmış. 160 parça kendini temizleme özelliğine sahip membran tabakadan oluşturulan çatı toplamda 245 dönümlük yeşil alanın havasını temizleme gücü ile birlikte Türkiye’de bir ilk olarak karşımıza çıkıyor. Bu özelliği dünya genelinde kıyaslamaya sokulduğunda ise dünyada 5. sırada yer alıyor. Dünya genelinde ismi “Smart Roof” olarak bilinen akıllı çatı kullanımı saha içerisinde ve genelinde temizlik açısından büyük bir yenilikçi hareket olarak karşımıza çıkıyor.

Protokol açılışı açısından yeni yıla kalması planlanan stadın ilk olarak Adanaspor karşısında ligin 14. haftasında kullanılması planlanıyor. İlk maç olan açılış maçında taraftarların stadı tıklım tıklım doldurulacağı düşünülürken Trabzonspor’un bu maçta sahadan güzel bir skorla ayrılması da temenni ediliyor.

UEFA Kriterlerinin Üzerinde Bir Stat

Stat özellikleri bakımından birçok üstün özelliğe dikkat çeken Akyazı Arena, seyirci kapasitesi bakımından üst seviyelerde bir stat. Bunun dışında çatı sistemi bakımından akıllı çatı sistemi ile birlikte yenilikçi hareketlere uyumlu bir görünüm sergileyen stadın en önemli özelliklerinden birisi ise saha aydınlatması. Verilen UEFA kriterlerine göre bir stadın kriterleri karşılayabilmesi için en az 2 bin lüks olması gerekmekte. Fakat Akyazı Arena bu kriterleri sağlamasının yanı sıra daha da üstünde bir aydınlatma olan 3 bin lüks ile beraber Trabzonspor takımına hizmet edecek. 

Bülent Bolcu (bulent@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com Gece haber içerikleri editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.