Son Dakika Haber

2020 Yaz Olimpiyatları

Komitelerin beklentileri, valilik tarafından yapılan bütçe dayatması derken Tokyo 2020’nin gözbebeği olarak anılan Olimpiyat Stadı’nın yapımının tartışmaları ve sonra Olimpiyat Stadı'nın logosunun intihal nedeniyle yenilenmesi, sancılı bir sürece neden oldu.

Tokyo’da sıkıntılı başlayan Olimpiyat sürecinde şimdi de Dünya’nın ilk büyük balık hali olan tarihi Sukuji pasajının taşınması sorun oldu. Olimpiyat köyünü şehir merkezine bağlayacak yol güzergâhındaki pazarın 7 Kasım’da taşınması planlanmıştı. Ancak,2000 tonu aşkın balık ve deniz ürününün el değiştirdiği ve yaklaşık 170 bin dolarlık ticaretin yapıldığı tarihi Sukuji pasajının taşınması süresi ertelendi. Gerekçe olarak da yeni pazarın bulunduğu tesislerin arıtma bölümünde normalin üzerinde kirletici madde tespit edilmesi gösterildi. Pazarın ve yolun akıbetini zaman gösterecek. Ancak yöneticilerin sıkıntısı bunlarla bitmiyor. Tokyo valisi Yuriko Koike, bir yandan da olimpiyat bütçesini de aşmamaya çalışıyor. Valinin bu tavrı ise Tokyo olimpiyat komitesini rahatsız ediyor. Ekonomik nedenlerle önce olimpiyat köyü içerisinde yer alması açıklanan üç tesisi şehir dışına çıkartma kararı sonrada balık pazarının taşınmasının ertelenmesi komiteyi endişelendiriyor. Çünkü her işi zamanında tamamlamasıyla ünlü Japonlar, verilen sözlerin değişmesini utanç buluyor.

2020 Yaz Olimpiyatları

2020 Yaz Olimpiyatları’nın 24 Temmuz-9 Ağustos 2020 tarihlerinde Japonya’nın başkenti olan Tokyo’da yapılması planlanmaktadır.

Buenos Aires'te yapılan 125. IOC oturumunda 2013 tarihinde Tokyo’nun ev sahipliği yapması açıklandı.1964 Yaz Olimpiyatlarına da ev sahipliği yapan Tokyo,2020 ‘de de Yaz Olimpiyat’lığını ağırlayacak.7 Temmuz 2011 tarihinde Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından alınan karar ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Yaz Olimpiyat’lığına aday olunması ilan edilmişti.  

Buenos Aires'te yapılan oylama üç bölüm sürmüştür. Birinci bölümdeki oylamada Tokyo 42,İstanbul ve Madrid ise 26’şar oy almıştır. Tokyo ikinci tura geçmeye hak kazanarak berabere kalan Real Madrid ve İstanbul arasında tekrar oylama yapılmıştır. İkinci oylamada İstanbul, Madrid’i 45’e 49 oyla geçerek ikinci oylamaya yükselmiştir. Ancak, Tokyo’nun 60 İstanbul ise 36 oyuyla ev sahipliği yapma hakkını kazanan Tokyo oldu.

Japonya hükümeti Yaz Olimpiyat oyunlarına 3 Milyar $ bütçe ayırdı. Japonya’da ilk olarak havalimanı kapasitesi arttırılacak, yeni bir demiryolu hattı kurularak ve otoyollar yenilenip genişletilmesi planlanıyor.

 

 

Kıvanç Kurgulu (kivanc@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com "Diğer Sporlar" alanında içerik editörü. Hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.